2014.02. 04.

Szocsi 2014 - Oroszország

Szocsi 2014 - Oroszország

Mint tudjátok, a 2014-es téli olimpia Szocsi városában lesz megrendezve. A mi figyelmünket leginkább a jégkorong köti majd le, aminek a meccseit 12-étől játtszák, a 23-ai döntővel bezárólag két csarnokban, a Bolshoy Ice Domeban és a Shayba Arenaban. Olimpia nincs minden hétvégén, ezért engedjetek meg egy rövid kis bemutatót, felvezetőt, vagy ha úgy tetszik; esélylatolgatást. Kezdjük a házigazdával, mert mégiscsak így illendő.

 

Az "A" csoportban kapott helyet a házigazda Oroszország, akit egyértelműen a torna favoritjainak tartanak. Nem véletlenül tartják őket annak, hiszen minden játékosuk a világ két legerősebb bajnokságának egyikében, az NHL-ben vagy a KHL-ben játszik. Az sem meglepő, ha egy-egy játékos játszott már itt is-ott is. A kapuban a Colorado Avalanchel idén szépen menetelő Semyon Varlamov (92.4%, 2.43 GAA / 44 meccs) lehet szerintem a kezdőkapus, mögötte a Columbus Blue Jackets hálőóre, a tavaly az év kapusának választott Sergei Bobrovski (91.6%, 2.54 GAA / 34 meccs), valamint az idősebb korosztályt képviselő, jelenleg a Dinamo Moszkvát erősítő Alexander Yeryomenko (93%, 1.89 GAA / 28 meccs).

A védelemben a többszörös KHL, világbajnoki All-Star, és MVP, az orosz válogatottat több világeseményre is kapitányként kivezető, jelenleg az Ak Bars kapitnya, Ilya Nikulin, a Columbus Blue Jackets oszlopos tagja, Nikita Nikitin, az NHL egyik legjobb védelemmel rendelkező csapatának, az LA Kings első soros védője, a még mindig rettentően fiatal Vyacheslav Voinov, a szintén a Blue Jacketsben tevékenykedő Fyodor Tyutin, a Montreal Canadiens második sorából Alexei Yemelin és védőtársa Andre Markov, valamint az Edmonton Oilersből Anton Belov.

A támadósorban találhatók azonban az igazi nagyágyúk. A felsorolást a tavalyi év NHL alapszakaszának MVP-jével kezdem, aki nem más, mint Alexander Ovechkin. A beharangozóimban már nagyon sokszor az égig emeltem, de meg is érdemli. A 2005-06-os szezon óta koptatja a jeget a Washington Capitals színeiben, azóta pedig nem telt el olyan szezon, hogy ne hozott volna 1.00 feletti pont/meccs átlagot. Intenzíven és jól korcsolyázik, emellett erős és kiváló befejező. Jelenleg 52 meccsen 39 gólnál és 19 gólpassznál jár, utcahosszal vezeti a góllövőlistát. Sokszor hozzák fel ellene, hogy védekezésben nem nyújt elegendőt, de azt hiszem, hogy otthon ebben a tekintetben is rátesz majd egy lapáttal. Joggal tartják a torna egyik legnagyobb MVP esélyesének. Pozícióra bal szélső játékos.

Furcsa ezt a két támadót másodhegedűsnek nevezni, azonban valóban ők lehetnek azok a fent említett Ovechkin mellett. Evgeni Malkinról és Pavel Datsyukról beszélek most, akik posztjukat tekintve mindketten centerek, tehát gyakorlatilag egyértelmű, hogy az 1. és a 2. sorban kapnak majd helyet legelöl. Datsyuk jelenleg a Detroitban, Malkin pedig a Pittsburghben játszik. Mindketten remek mutatókkal rendelkeznek, Datsy a kihagyások miatt valamivel gyengébben teljesít a számok tekintetében, mint Evgeni. Bármelyikük is kezd majd az első sorban Ovie mellett, jó eséllyel pályázik majd a gólpasszkirály címre.


Ovechkin, Datsyuk és Malkin valószínűleg most is hasonlóan fényes medált szeretnének a nyakukba.

A három kiemelt támadó mellett olyan nevek szerepelnek még a keretben, mint Ilya Kovalchuk, aki tavaly hagyta ott az NHL-t, hogy Szenpéterváron próbáljon szerencsét, Alexander Radulov, aki jelenleg a CSZKA Moszkva játékosa, és idén 33 meccsen már 34 pontnál tart, csapattársa Victor Tikhonov, az AK Barsban gyengébben muzsikáló Alexander Svitov, valamint csapattársa Alexei Tareshenko, az Avangard Omszkban 46 meccsen 32 pontnál tartó Alexander Popov, a Carolina Hurricanest erősítő Alexander Syomin (mi és az észak-amerikaiak inkább "Semin"-ként ismerjük), a Blue Jackets első soros centere, Artyom Anisimov, a St. Louis Bluesban harmadik soros szélsőként játszó Vladimir Tarasenko, valamint a válogatott legifjabb tagja, a mindössze 18 esztendős, jelenleg a Dallas Stars első sorát erősítő szélső, Valeri Nichuskin.

Én, ha végignézek ezen az orosz csapaton, megkérdőjelezhetetlennek tartom, hogy ott lesznek a dobogón. Azt, hogy melyik fokán, azt csak sejtem, viszont nem akarok elkiabálni semmit, hiszen láttunk már óriási esélyeseket porba hullani a 3x20 perc alatt. Papíron övék a csoport első helye.


NervouzFella: Mit gondolsz, az oroszok elbírják majd a nyomást, ami a torna esélyeseiként, valamint házigazdaként a vállukat nyomja? Valóban ők a favoritok? Te hova várod őket?
Barnu: Az orosz jégkorong válogatott valóban a torna egyik fő esélye, ez nem kérdés. A hazai pálya a közönség buzdítása miatt biztosan egy plusz előnyt jelent majd a számukra, de anélkül is bomba erős jelenleg az egész keret. Úgy gondolom, hogy hazai pályán bizonyítani akarnak és mindent elfognak követni, hogy megnyerjék az olimpiát és ehhez minden adott. A keretet megnézve nem lehet olyant kijelenteni, hogy ennek a csapatnak mi a gyenge pontja mert szerintem olyen nincs. Teher biztosan lesz rajtuk, vagyis inkább a bizonyítási kényszer odahaza, de mind profi, világklasszis játékosok alkotják a válogatott keretét, szóval kezelni tudják a kialakult helyzetet. A csoportból való továbbjutásuk az első helyen szerintem nem lesz kérdés, de USA és Szlovákia legyűrése nem lesz egyszerű feladat, de a csoport leggyengébb válogatottjaként számon tartott Szlovénián biztosan könnyedén korcsolyáznak majd át. Azt nem lehet kijelenteni, hogy ők lennének a torna első számú favoritjai, de nagy meglepetés lenne ha nem kerülnének be a legjobb négybe. Mindenképpen dobogóra várom őket, de a döntőre nagy a sanszuk, bár az még igen csak messze van. A csoportra visszatérve szerintem Szlovénia és Szlovákia legyőzése kötelezőnek fog számítani, míg az USA ellen szerintem még a pontvesztés is bele fog férni, akkor is meglesz a továbbjutás, de nem hiszem, hogy hazai környezetben ne követnének el mindent annak érdekében, hogy pontvesztés nélkül jussanak tovább.
NervouzFella: A pálya mérete gyakran előrejelzi a győztes kilétét. Most, hogy az IIHF szabályai szerint játszanak, a KHL-ben játszó oroszok előnyben lehetnek például Kanadával és az USA-val szemben. Mit gondolsz, ez valóban előnyt jelent majd? Mit vársz az orosz válogatottól hazai közönség előtt?

Bodicsek: 1998 óta vannak NHL-játékosok az olimpián, abban az évben Naganóban és 2006-ban Torinóban európai méretű, 61x30-as pályán játszottak, ezen a két téli játékon érmet sem szereztek az észak-amerikaiak. Nem feltétlenül csak a KHL-ben játszó oroszoknak előny ez, hanem minden egyes európai játékosnak, hiszen hiába játszanak a tengerentúlon, Európában nőttek föl. Első ránézésre "csak" annyi a különbség az NHL-es pálya és az európai között, hogy előbbi 2-2 méterrel keskenyebb. Viszont a gyors játék miatt nem mindegy, hogy mekkora tér van a korcsolyázásra, ez pedig bizony a technikás csapatok számára jó, az ütközéseknek pedig nem kedvez, hiszen a kanadai és amerikai játékosok szezononként 80-100 mérkőzést játszanak a 61x26-os pályán, néhány edzés alatt pedig nehéz lesz megszokniuk a nagyobb játékterületet. De a pálya méretén kívül különbségek vannak a harmadok méreteiben is, az IIHF-szabványnál kisebb a két támadóharmad, mint az NHL-ben, ami a felállt játék során kisebb passzolási területet eredményez majd, tehát a védőcsapatokat segíti. Továbbá az NHL-ben alkalmazott ún. "trapéz" nem létezik Európában, az olimpián a kapusok elmenetnek az alapvonal mögé a korongért, hogy indítsák csapattársaikat. Apropó kapu mögötti tér, Európában nagyobb a mozgásterület a kapu mögött. Tehát sok olyan buktató lesz az észak-amerikaiak számára, amelyek az egyenes kieséses rendszerben sokat jelenthetnek.

Oroszország otthoni teljesítménye nehezen megjósolható. Fűti őket a visszavágási vágy, négy évvel ezelőtt Vancouverben kínos vereséget szenvedtek a negyeddöntőben Kanadától, már négy éve készülnek arra, hogy megbosszulják a 7-3-as vereséget. Azóta feltűnt az oroszoknál két fiatal kapus, közülük Szemjon Varlamov stabilan a Colorado első számú kapusa, 92,5%-kal a jobb kapusok közé tartozik az NHL-ben, Szergej Bobrovszkij esetében pedig az elmúlt szezon legjobb kapusáról beszélünk, ugyanis Vezina-trófeával díjazták teljesítményét. Mezőnyjátékosok tekintetében viszont nem volt fejlődés az oroszoknál, ugyanúgy Ovecskin, Dacjuk, Malkin a húzóemberek, mint négy évvel ezelőtt, egyedül talán Taraszenko nevét érdemes kiemelni az elmúlt évek orosz tehetségei közül, akik Szocsiban is húzóemberek lehetnek.

Fogadások a csapat kapcsán, amire érdemes lehet odafigyelni:

Oroszország megnyeri a tornát  - 3.10 (5/10)
Oroszország a dobogón végez - 1.30 (9/10)
Oroszország megnyeri a csoportot - 1.50 (7/10)

hozzászólások

Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!

rendezés: legújabb | legnépszerűbb
Adelkutya3 2014-02-04 22:51:07
Köszönjük!
Már alig várom!
Üdv! Kutya

további tippjeink a Hoki világából