A döntőbe a két főcsoport első kiemeltje jutott, így ebből a szempontból is álompárosítás alakult ki. Húsz év alatt mindössze másodszor fordul elő, hogy mindkét főcsoportból az első kiemelt csapatok jutnak a nagydöntőbe! És nyugodtan fel lehet vezetni a találkozót úgy, hogy a legjobb támadósor találkozik a legjobb védelemmel, mert ez gyakorlatilag így is van. A pályán olyan játékosok biztosítják majd az izgalmakat, mint Peyton Manning, Demaryius Thomas, Wes Welker az egyik, míg Russel Wilson, Marshawn Lynch vagy Richard Sherman a másik oldalon. Ha hozzáadjuk még a kiszámíthatatlan időjárást (ami ezúttal hideg lesz), akkor egyértelmű: minden idők egyik legjobb döntőjére van kilátás!
DENVER BRONCOS - SEATTLE SEAHAWKS, 2014.02.02. 00:30
Nézzük hol rendezik az idei 48. megmérettetést az AFC és az NFC legjobbjai között. Nézzük meg a történelem során először New Yorkba költöző Super Bowl idei stadionját, a Metlife Stadiont. Jelenleg mindkét New York-i csapat, a Jets és a Giants is otthonául használja. Építését 2007-ben kezdték el a régi Giants stadion mellett, amely az 1994-es labdarúgó világbajnokság egyik helyszínéül is szolgált. Az új létesítmény átadása 2010 áprilisában történt, 1,6 milliárd dollárból. A nézőtéren 82 566 szurkoló fér el a hivatalos adatok szerint.
A Manning vezette Broncos-támadóegység idén elképesztő számokat produkált. Meccsenként 457 megtett yardot átlagoltak, ami átlagban 37,9 pontot eredményezett számukra. Csak viszonyításképp, a második Chicago több mint 10 ponttal van lemaradva ebben a statisztikában a Vadlovak mögött. A számok többségét persze a levegőben hozták össze, ami nem meglepő, hiszen Manningnek olyan célpontjai vannak, mint Demaryius Thomas, Eric Decker, Wes Welker, vagy Julius Thomas. Ők négyen 10, vagy annál több TD-t hoztak össze a szezonban. Ennyi potenciális célpontot gyakorlatilag lehetetlen minden play-ben levédekezni, és Manningnek bőven elég, ha csak az egyikük szabadon marad. Ráadásul Manninget sackelték legkevesebbszer az alapszakaszban, aki így könnyedén dobálhatta a passzokat a fal mögül. Az eddigi két playoff-meccsen a Chargers és a Patriots védelme is csak lelassítani tudta őket, komolyan megszorongatni nem.
A Seahawks-defense azonban teljesen más kaliber, mint az őket megelőző kettő. A Seahawks mindössze 231 pontot engedett az alapszakasz 16 mérkőzése során az ellenfeleknek! (míg a Broncos ligarekordot jelentő 606 pontot ért el) Tehát, ha van csapat, amely képes lehet megállítani ezt a denveri alakulatot, akkor az, pontosan a Seattle Seahawks. Mind a védőfal, mind a linebackersor, mind a másodvédővonal magában is húzóegység lehetne más csapatoknál, a Halászsasoknál azonban egymást erősítik, így nem csoda, hogy ligaelső védelemről beszélhetünk az esetükben. A falban Michael Bennett és Cliff Avril nagyon jól beépült a csapatba, és igen kellemetlen pillanatokat okozhatnak a denveri offense-nek. A linebackereket sem kell félteni, Bobby Wagner vezetésével ez a csapatrész is elképesztően jó, Bruce Irvinnel, K. J. Wrighttal. Meglepően simán szedték le a pályáról Jimmy Grahamet és Vernon Davist az elmúlt két, rájátszásban megvívott meccsükön. Már csak a secondary maradt hátra, a liga legrettegettebb secondary-je. Hátulról Earl Thomas és Kam Chancellor támogatja a védelmet, mindketten döntőbeli elfoglaltságaik miatt voltak kénytelenek kihagyni a hawaii All Star meccset.
Ekkora „különbség” még sosem volt a Super Bowl résztvevői között. A két gárda kezdő irányítóját (QB) összehasonlítva is feltűnő ez: a Broncos-é minden idők egyik legjobbja, a veterán Peyton Manning, aki klasszikus irányítóként legtöbbször passzol és nagyon jól olvassa a játékot, míg a Seattle-t vezető Russell Wilson mindössze második idényét tölti az NFL-ben és az „újgenerációs” QB-kat képviseli, azaz futva (is) rendkívül veszélyes tud lenni. Noha Wilson is kiváló teljesítményt nyújtott az idény során, természetesen a két játékos közül az Indianapolis Colts együttesével már 2007-ben bajnoki címet nyert Manning számít jobbnak, már csak azért is, mert megdöntötte a passzolt TouchDownok és Yardok rekordját a mostani kiírásban. A döntő két kezdő irányítója között még életkorban sem volt ekkora - 12 év 250 nap - korkülönbség. Amíg azonban a Denver támadásainak központi figurája Manning (és az elkapói), addig a Seattle támadása nem csak Wilsonon áll vagy bukik, ugyanis a legveszélyesebb játékosa a futó Marshawn Lynch, aki arról híresült el az évek folyamán, hogy szinte minden szerelési kísérletet kivéd és a legszorultabb helyzetekből is kimenekül, (nem egyszer három-négy védő sem elég ellene) ezzel további yardokat szerezve csapatának…
Összegzés: Mindig nagy szerepe van annak, hogy melyik csapatnak, hogy megy a futás. Most ez még fontosabb lesz. Ha a Denvernek nem megy, akkor megnehezedik a dolga Manningnek ez ellen a bivalyerős Seattle-i secondary ellen. Ha Lynchéknek nem megy, akkor meg egész egyszerűen nem nyerhetik meg a Super Bowlt. Ugyanakkor a Super Bowl esetében is fontos (talán még fontosabb, mint eddig) a tapasztalat-faktor. Manningnek személy szerint ez már a 3. döntője lesz, Wes Welkernek szintén. Továbbá a főedzőjüknek, John Fox-nak is, akinek a Denver már a második csapata, akit döntőbe vezet. A Seattle csapata viszont még nagyon fiatal, újdonság lesz még számukra az egész miliő, ami ezt körülveszi és Pete Carroll is újoncnak számít a Super Bowl-on. A motiváltság egyik oldalon sem lehet kérdéses, de a Denver oldalán néhány játékosnak talán ez lesz az utolsó esélye, hogy még egy nagyot dobjon (gondolok itt pl. Welkerre, vagy akár Manningre), szóval számukra talán most még fontosabb most ez a meccs, mint bármelyik. De ne feledjük, ez itt az NFL rájátszása, azon belül is a Super Bowl. Egy labdaeladás, egy hiba, egy rosszul meghozott döntés, de csak egy rossz érintés is végzetes lehet. Ennyin múlhat. Ezért nehéz megmondani, hogy mi fog történni.
Egy valami biztos csak: hogy jó meccset fogunk látni!
Tipp: Én úgy gondolom, hogy ezúttal a jobb támadósorral bíró csapat szerzi majd meg egy szoros meccsen a bajnoki címet, tehát a Denver Broncos sikerére számítok. A Seattle védelme káprázatos, főként a passzok ellen és hazai pályán, ahol a közönségük által kialakított atmoszféra mindig segíti őket. Ez New Yorkban azonban nem feltétlen lesz meg, és most egy olyan erős támadósorral kell majd szembenézniük, amilyennel még nem találkoztak a szezonban.
Tipp: Denver Broncos
Odds: 1.75 (6/10)
Iroda: TippmixPro
Bulvár: Floyd Mayweather valamivel több mint 13 millió dollárt rakott fel (több mint 3 milliárd Ft(!)), a magyar idő szerint hétfő hajnalban megrendezésre kerülő Super Bowl-ra. Egy twitter-bejegyzése szerint az amerikai bunyós 10.4 millió amerikai dollárral rakta meg azt, hogy a Denver Broncos legalább két ponttal legyőzi a Seattle Seahawks-ot, valamint egyes pletykák szerint Mayweather további 2.96 millió dollárral megfogadta még azt is, hogy már a döntő félidejében is a Broncosnál lesz az előny.
Meglepő fogadások:
- Milyen hosszan énekli majd Renée Felming az amerikai himnuszt? / Több mint 2 perc 25 mp/Kevesebb mint 2 perc 25 mp
- Belebakizik Renée Fleming az amerikai himnuszba? / Igen/Nem
- A műsorvezetők kimondják-e majd a „marihuana" szót a Super Bowl alatt? / (A közelmúltban Colorado (Denver) és Washington (Seattle) államban is legalizálták a marihuana fogyasztását.) Igen/Nem
- Hányszor fogja kimondani Peyton Manning jellegzetes indítószavát, az „Omahát" a mérkőzés alatt? / 27-nél többször/27-nél kevesebbszer
- Milyen színű Gatorade-del öntik nyakon a győztes csapat edzőjét? / (színek)
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!
Szóval kitisztult az a Gömb :D
Nálam is, 1-2 dolog végleg a helyére került, már
tisztán látom miért kapott ki tegnap a Larvik,
de majd az új Trükkösben ejtek erről egy pár
gondolatot.
ÜDV