Nagy várakozás előzi meg a június 12.-n rajtoló 2014-s Labdarúgó Világbajnokságot, amit a Dél-Amerikai Brazília rendez meg. A jól megszokott 32 nemzeti csapat 8 csoportra leosztva vív ádáz küzdelmet a legjobb 16 közé jutásért. Sok nemzeti csapatnál nagyok az elvárások, de vannak olyan válogatottak ahol 1-1 elcsípett pontnak is úgy fognak örülni, mintha megnyerték volna a tornát. Közeleg a rajt, és megpróbáljuk az esélyeket, illetve erőviszonyokat felmérni naponta jelentkező cikkünkben. A mai napon az "B" jelű négyes lesz terítéken, ahol a címvédő Spanyolország mellett Hollandia, Chile és Ausztrália kapott helyet.
Spanyolország |
Vicente del Bosque legénysége címvédésre készül, de már a csoportban komoly ellenfelekkel kell szembenézniük. A selejtezőt veretlenül teljesítették Franciaország társaságában és mondhatni simán jutottak el Brazíliáig. A felkészülési mérkőzéseken nem igazán erőltették meg magukat és hát becsúszott egy vereség is Dél-Afrika ellen. A keret ránézésre bomba erős, de én 1-2 játékost lecserélnék a véglegesített 23 fős keretből. David Villa utazik, pedig szerintem formán kívül szédeleg mostanság csak a pályán, de újabban sérülésekkel bajlódó Costa is igen csak kérdőjeles a csatársorban. Számomra Pedro is kilóg ebből a keretből, de ő még a jobbik eset. A kimaradt játékosok közül Negredo és Jesús Navas simán elférne a jelenlegi keretben. A spanyoloknál a világbajnokság után nagy valószínűséggel lesz egy generációváltás, ami igen érzékenyen érintheti őket. Jelenleg a fiatalság és a tapasztalat jó összhangban van és az utóbbi 6-7 évben jönnek az eredmények futószalagon. Támadófocit várok tőlük Barcelonas passzolgatós kivitelben, de könnyedén álmosan kezdhetik a VB-t, mint 4 éve amikor első meccsükön kikaptak Svájctól. Most első körben Hollandia lesz az ellenfél, mint 4 éve a döntőben, de szerintem a spanyolok most is álmosan kezdik majd a tornát. A csoportból szerintem tovább fognak jutni nagy valószínűséggel az 1. helyen, de utána nehezebb dolguk lesz az biztos.
Hollandia |
Az orange keretét sérülések hátráltatják és hát nem a kiegészítő emberek sérültek, hanem a kulcsemberek. Strootman és van der Vaart hiánya nagyon meg fog látszani a hollandok VB szereplésén. Sneijder és de Jong lehet a maguk rutinjával és játéktudásával a középpálya vezéregyéniségei, és nagyobb feladat hárul szerintem Robbenre és Lensre is a két szélen, többet kell majd labdákért visszalépniük. A hollandoktól megszokott 4-3-3 felállás így nagy valószínűséggel módosul, de van Gaal kapitány már a Wales elleni felkészülési mérkőzésen bepróbált egy 4-4-2 játékrendet is, ami nem éppen az ő szájuk ízének való. A csapat az elmúlt években átment egy generáció váltáson, ami a játékukon nem igazán látszott meg mert sorra hozták a jobbnál jobb eredményeket, de még mindig a csapat hátsó alakzatában érezhető némi rutintalanság amit a spanyolok már az első mérkőzésen könnyedén ki is használhatnak. A jelenlegi keret minden idők legfiatalabb holland VB kerete amit 15 különböző klub játékosai alkotnak, amiből legtöbb a Feyenoord játékosa, szám szerint 5. Az előttünk álló évektől a hollandoknak nem kell félniük, hiszen egészen az U16-s korosztályig visszamenőleg az utánpótlás csapataikban már most megmutatkoznak a jövő csillagai. Főleg Strootman hiányában én azt mondom, hogy Chile ellen ki ki meccset kell vívniuk a hollandoknak a csoport 2. helyéért, de akár még Ausztrália is beleköphet a levesbe. Nem mondanám biztosra jelenleg a hollandok továbbjutását, de nem állnak tőle messze.
Chile |
Chile nemzeti csapata az elmúlt 6 évben komolyat erősödött és újra Dél-Amerika elitjébe tartoznak. Jó hír számukra, hogy Arturo Vidal a Juventus középpályása már a legutóbbi Észak-Írország elleni felkészülési mérkőzésen csereként pályára lépett. Igazi pörgős támadó focit játszanak, amiről már árulkodó jel a 3-4-3 hadrend is. A keret gerincét az európai légiósok alkotják, de a hazai és több Dél-Amerikai bajnokság is ad játékost a 23 fős utazó keretbe. A továbbjutást érő 2. helyért nagy harcban lesznek szerintem Hollandiával, de még fontosabb, hogy már az első körben az ausztrálok ellen be tudják gyűjteni a kötelezőnek nevezhető 3 pontot. Ők lehetnek a "B" csoport sötét lova és egyben meglepetése ha valamelyik nagyágyút búcsúztatni tudják már a torna elején. A felkészülési mérkőzéseken jó teljesítményt nyújtottak és csak a házigazda Braziloktól, illetve Németországtól szenvedtek vereséget, de Angliát viszont idegenben tudták felülmúlni. Érdemes lesz rájuk odafigyelni mert élvezhető focit játszanak és tényleg borsot törhetnek Spanyolország és Hollandia orra alá. Őket sem mondanám biztos továbbjutásra, de a Hollandokhoz hasonlóan tőlük sem áll távol.
Ausztrália |
A csoport leggyengébb válogatottjaként számon tartott Ausztrália egy generációváltás közepén vesz részt ezen a világbajnokságon. A 23 fős utazó keretből 17 játékos játszik Ázsiában és Európában a maradék 6 játékos pedig az ausztrál bajnokságból kapott behívót. Ausztrália az Ázsiai zónából jutott ki a tornára csoport másodikként Japán mögött, de azóta Kanada és Costa Rica legjobbjait tudták csak legyűrni, míg a franciáktól és a brazilok is 6 gólt kaptak. Az elmúlt világbajnoksághoz képest sokat gyengült a keret, többnyire visszavonulások miatt. Dél-Afrikában rosszabb gólkülönbség miatt nem sikerült a továbbjutás, de 2006-n Németországban tovább sikerült lépniük a legjobb 16 közé. Úgy érzem, hogy a mostani VB-n nagy szó lesz ha valamelyik riválisuktól pontot tudnak elcsípni, de semmi sem lehetetlen. A tapasztalt Tim Cahill és Mark Bresciano a fiatalok közt elvegyülve nagy valószínűséggel a világot nem fogja tudni megváltani bőven 30 fölött már, de kicsit lendíthetnek még a csapat játékán. Ausztráliát a fogadóirodák sem kímélik, hiszen élen állnak a csoportban való legkevesebb gólt szerzők közt, mint fő esélyes. Szerintem számukra a tisztes helytállás a cél és egy új válogatott összerakása a következő világbajnokságra. Csoport utolsóként számolok velük, de ha nem így lesz akkor az egy hatalmas meglepetésnek fog számítani, szó szerint.
Spanyolország, Hollandia és Chile futhat versenyt a továbbjutó helyekért, míg Ausztrália ajándék 3 ponttal asszisztálhat ellenfeleinek. Talán így első ránézésre a spanyolok csíphetik el az első helyet, míg a hollandok részéről azon sem lepődnék meg ha búcsúznának már az első 3 találkozó után. Chile sötét ló, kiszámíthatatlan, hogy mire lesznek képesek, de esélyesek a továbbjutásra, mint ahogy legutóbb is sikerült nekik. Ausztrália nagy valószínűséggel kiesik a csoportküzdelmek után, de 1-2 bravúros meccsel megkeverhetik ők is a kártyákat. Itt az első kör után már okosabbak leszünk, hiszen a 2 nagyágyú egyből összeméri erejét, míg Chile a kötelezőt próbálja majd behúzni. Jó kis csoport ez mert Ausztráliát leszámítva a másik 3 gárda könnyedén körbeverheti egymást és akár az is szóba jöhet az elszámolásnál, hogy ki hányat rúgott a kenguruknak.
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!
A spanyol vb-keret
végleges, 23 fő
Kapusok: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Napoli), David De Gea (Manchester United).
Védők: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (Barcelona), Raul Albiol (Napoli), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Juanfran (Atletico Madrid), Jordi Alba (Barcelona).
Középpályások: Xavi (Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Sergio Busquets (Barcelona), Andres Iniesta (Barcelona), Cesc Fabregas (Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal), Koke (Atletico Madrid), Javi Martinez (Bayern Munich).
Támadók: David Silva (Manchester City), Diego Costa (Atletico Madrid), Fernando Torres (Chelsea), Pedro (Barcelona), Juan Mata (Manchester United), David Villa (Atletico Madrid).
HOLLAND 23 fős KERET A BRAZÍLIAI VILÁGBAJNOKSÁGRA
Kapusok: Jasper Cillessen (Ajax), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City)
Védők: Daley Blind (Ajax), Daryl Janmaat (Feyenoord), Terence Kongolo (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Ron Vlaar (Aston Villa), Joël Veltman (Ajax), Paul Verhaegh (Augsburg), Stefan de Vrij (Feyenoord)
Középpályások: Jordy Clasie (Feyenoord), Leroy Fer (Norwich City), Jonathan de Guzmán (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Wesley Sneijder (Galatasaray), Georginio Wijnaldum (PSV)
Támadók: Memphis Depay (PSV), Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce), Jeremain Lens (Dinamo Kijev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern München)
23 fős chilei keret:
kapusok: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica)
hátvédek: Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Mauricio Isla (Juventus)
középpályások: Jorge Valdivia (Palmeiras), Felipe Gutierrez (Twente), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Francisco Silva (Osasuna), Arturo Vidal (Juventus), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel), Carlos Carmona (Atalanta), Miiko Albornoz (Malmö)
csatárok: Alexis Sanchez (Barcelona), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia), Jean Beausejour (Wigan Athletic), Mauricio Pinilla (Cagliari), Fabian Orellana (Celta)
AZ AUSZTRÁL VÁLOGATOTT 23 FŐS VB-KERETE
Kapusok: Mathew Ryan (Club Bruges), Mitchell Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovic (Adelaide United)
Védők: Jason Davidson (Heracles Almelo), Matthew Spiranovic (Western Sydney Wanderers), Ivan Franjic (Brisbane Roar), Bailey Wright (Preston North End), Ryan McGowan (Shandong Luneng), Alex Wilkinson (Jeonbuk Hyundai Motors)
Középpályások: Oliver Bozanic (Luzern), Mark Bresciano (Al Gharafa, Qatar), James Holland (Austria Wien), Mile Jedinak (Crystal Palace), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Milligan (Melbourne Victory), Dario Vidosic (Sion), James Troisi (Atalanta), Massimo Luongo (Swindon), Tommy Oar (Utrecht)
Támadók: Tim Cahill (New York Red Bulls), Matthew Leckie (FSV Frankfurt 1899), Ben Halloran (Fortuna Düsseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets)