Véget ért hát a csoportküzdelmek sora, kialakult a továbbjutók (16) sorrendje. Voltak meglepetések, voltak papírformák, egy biztos: a VB most kezdődik, most már nem lehet hibázni és ezért minden csapat minden meccsen a maximumot fogja kiadni magából. Úgy gondolom, eddig sem láttunk rossz meccseket, de ezek után nyílik csak igazán ki a szemünk!
Akárcsak a nyitómeccsel, most is a katari csapat kezd, ezúttal az osztrákokkal játszanak a legjobb 8ba kerülésért. A csapat csapatuk egységes, a fejekben rend van, no de, haladjunk sorban:
Helyszín: Lusail Multipurpose Hall, ahova 15300 lelkes katari fér be és valahogy az az érzésem, hogy a szervezők mindent meg is fognak tenni azért, hogy ott ma, egy gombostűt se lehessen elejteni. Sajnos a bírók kilétét számomra (megint) homály fedni, de ezen a VB-n, már meg sem lepődök, hogy csak a helyszínen derül ki, kik fújják a sípot. (mintha nem számítana)
A meccs 16:30kor kezdődik, beszéljenek most helyettem a táblázatok és tatisztikák:
Mint látható, a katariak eddig csak a spanyolok elleni ki-ki mérkőzést veszítették el, azt is csak egy jó spanyol hajrának köszönhetően. Az osztrákok teljesítménye már korántsem volt ilyen meggyőző. (arra a 122 kapott gólra külön felhívnám a figyelmet, hazai oldalon)
Kapusok: (első a védési %, második a 7méteres védési %)
Látható, hogy a két kapitány eltérő játékosállománnyal rendelkezik kapusposztokon is, míg az osztrákoknak egy jó kapusuk van, (látszik, mert 125 lövést kapott már) aki a 7eseket is (nagyon) jól védi, addig a katariaknál a feladatok megoszlanak, mezőnyben főleg Saric véd, (de nem végig) míg a büntetőket (és hogy ki hova lövi őket, annak feltérképezését) Stojanovicra bízzák. Mivel mindkét csapat ellen elég sok büntetőt ítéltek meg a sporik (13+16=29), így azt gondolom, a mai napon kulcskérdés lesz a jó kapusteljesítmény.
A védelem után nézzük a támadó hatékonyságokat:
Idézek: „Ausztria különösen a széleken rendelkezik klasszisokkal, hiszen a világ legerősebb bajnokságának tartott Bundesliga góllövőlistájának első két helyén is a „sógorok” játékosai állnak. Robert Weber hosszú évek óta ott van az élmezőnyben a német bajnokság mesterlövészei között, míg Raul Santos mindössze 22 évesen hozza ezt.”
Ebből is látszik, hogy a szomszédok főleg a gyors kontrákra rendezkednek be (Marinovic védései után), illetve felállt fal ellen is főleg, a szélsőjátékot erőltetik, de persze, ha lőni kell, akkor Szilágyi tüzel.
A hazaiaknál más a helyzet, a legutóbbi meccseken Markovic keze „nagyon sült” de Capote és Mahmoud keze sem rossz, sőt. Ilyen szempontból is kicsit ellentétes a két csapat, érzésem szerint a katariak főleg középen, a fal megnyitásával fognak próbálkozni. Érdekes csata lesz, ahol a két edző: Patrekur Jóhannesson, és Valero Rivera egy jó kis taktikai csatát vív majd.
Véleményem szerint, a hazai csapat hozni fogja ezt a találkozót. Az ellenfél szélsőjátéka ellen valami megoldást ki kell találni és a kapusoknak is jót kell futni, de összességében azt mondom, ez a meccs nyerhető. Az irodák által adott 1.35 körüli szorzó önmagában nem rossz. Sőt, lehet, hogy a végén lesz 2 a katariak javára. -1,5gólról indítva őket egy kellemes, 1.55 körüli szorzóhoz juthatunk, ami - úgy gondolom- igencsak kedvező (és megfontolandó) ajánlat.
A következő meccs a Szlovén – Macedón. Előzetesen a fogadóirodák a Szlovéneket látják esélyesebbnek a továbbjutásra, de én ezt a Macedón csapatot nem írnám le.
Helyszín: Ali Bin Hamad Al Attiya Arena, ami 7700 férőhelyes. (nem lesz félig se)
Szövetségi kapitányok: Boris Denic, szlovén és Ivica Obrvan, (aki horvát) macedón oldalon. Nézzük a táblát:
Mint látható, mind a két csapat viszonylag sok gólt szerez, de sokat is kap. Ebből következik, hogy nagy tempójú meccseket játszanak, gólra gól a játék képe, általában. A macedónok a „bivalyerős?” horvátoktól kaptak csak ki eddig. Láttam azt a meccset, szerintem erősen megkérdőjelezhető bírói döntések vezettek oda, hogy a macedónok kikaptak ott (vezettek nem is egy góllal). Elgurult a gyógyszerük a horvátok meg hozták a meccset. A mai napon hideg fej szükségeltetik (de forró test) ha tovább szeretnének jutni, márpedig – gondolom- ez feltett szándékuk. A szlovének hozták a kötelezőket, de a házigazdáktól kikaptak, a spanyolok ellen meg már kissé ötlettelenül és sansztalanul játszottak. Véleményem szerint, ha ez a szürkeség ma tovább folytatódik, akkor bajban is lesznek.
A macedónok mindkét kapusa játékban van, 2/3 1/3 arányban osztják meg a feladatokat. A szlovéneknél Prost-on múlik (szinte) minden, mindenesetre a cseréje nem fért be az első 20ba. A büntetők elleni hatékonyság siralmas, bár az igaz, hogy olyan túl sok büntetőt nem ítéltek a macedónok ellen (vagy pedig igen, csak semmit nem fog Ristovski). Elöl:
Elöl, ki kell emelni a szlovén szélsőt, Gajic-ot, és természetesen a macedónok ászát, Lazarovot. A 20as táblába még befértek ketten, Dolenec és Manaskov.
Idézek: „A jobb oldalon Jure Dolenec és Jure Natek, valamint a jó évet futó Vid Kavticnik neve is biztatóan hangzik, míg ugyanitt a szélen Dragan Gajic személyében a leggólerősebb szlovén játékost találjuk.” „A világbajnokságra egy egységes, sokra hivatott keret utazott el, amely hemzseg a klasszis irányítókban. Uros Zorman rutinjával és játéktudásával még mindig a világ legjobb játékmesterei között van, bár idén már Kielcében sem volt nélkülözhetetlen. A felkészülés során, valamint az egész őszi idényben lenyűgöző teljesítményt nyújtó Dean Bombac lassan átveszi a kezdő szerepet tőle, a szegedi spíler Katarban dobbanthat igazán nagyot válogatott szinten. Rajtuk kívül pedig Marko Bezjak is szárnyal Magdeburgban.”
Idézek:
„A csapat tagja immár a honosított Renato Vugrinec is, akinek köszönhetően akkor is eredményes lehet a macedón együttes, ha Lazarovnak véletlenül nem megy a játék. A jobbátlövő poszton nem sok válogatott tud ilyen sort felvonultatni. A széleken Goce Georgievski és Dejan Manaskov rohangálhat, a két Metalurg-os közül utóbbi számít komolyabb erősségnek. A még mindig csak 22 éves Manaskov lassan klasszissá érik, indulásból és a balszélről is rendkívül eredményes. A rendelkezésre álló beállók hasonló felépítésűek, Stojance Stoilov és Vanco Dimovski is jól használja ki testi adottságait. A macedónok igazi ereje azonban mindenképp az átlövő sorban van, a már említett balkezesek mellett a jobbkezesek is mérkőzést eldöntő tényezők lehetnek. Az előző tornát sérülés miatt egyaránt kihagyta Naumce Mojsovski és Filip Lazarov, Katarban viszont mindketten kulcsszereplők lesznek.”
Összességében az a véleményem, hogy a Macedónok ma meglephetik a Szlovéneket, akik bár fürgék és mozgékonyak, bizony nehéz dolguk lesz a macedónok ellen, HA szállni fognak a bombák. Márpedig azok szállhatnak, az átlövő sor tűzereje több mint megrendítő tud lenni, ha Lazarovék elkapják a fonalat. A kapusokon természetesen itt is ok fog múlni, összességében azt gondolom, a Macedónok egy jó védekezéssel és egy jó átlövő teljesítménnyel a következő körbe érhetnek.
Neten a következő értékes tippet találtam, a macedónok szorzója esik, de még mindig +2,5 gólról lehet őket indítani, ami ~1.40 körül fizet. Tehát ha 3-al nyernek a szlovének, akkor bajban vagyunk. Szerintem nem hogy hárommal, hanem egyáltalán nem fognak nyerni, de mindenesetre (nagyon) szoros meccsre számítok.
Az esti meccsek közül a Spanyol – Tunéz meccset rendezik a Lusail Multipurpose Hall-ban (lásd katariak meccse). Itt is várok egy népesebb Tunéz szurkolótábort, bár teltház nem lesz.
Tábla: Fentebb
Erre a meccsre túl sok szót nem vesztegetnék, látható, hogy a spanyolok magabiztosan hozták a csoportot, mint ahogy az is, hogy a tunézok kicsit alulteljesítenek. Előzetes várakozások szerint itt még akár a csoport 2. helye is meglehetett volna nekik, de a macedónoktól kapott 8as és az, hogy az osztrákokat sem bírták elverni, bizony igen nehéz feladat elé állítja őket, a spanyol (VB címvédő) csapat személyében. (hiába játszottak egy szoros meccset a horvátokkal)
A spanyolok kapusposzton jól állnak (az élen), a tunéziaiak egy átlagot hoznak, mezőnyben. Hetesek terén a tunéziai kapusok, nincsenek benne az első 20ban. A támadósort nem részletezném, a spanyol csapatot ismerjük, a tunézok sem rosszak, de azért minőségi különbség, az van. Véleményem szerint a spanyolokra adott 1.16ban van érték, szerintem ezt a meccset is nyerik, de feltehetőleg csak annyit adnak ki magukból ma, amennyi a győzelemhez feltétlenül szükséges. Szerintem már félidőre megpróbálnak kiépíteni egy tisztességes előnyt, ami a végére kicsit el is fogyhat, akár annyira is, hogy 2-3 gól legyen csak közötte. Számomra óriási meglepetés lenne, már itt becsúszna egy döntetlen és ráadás lenne.
Az utolsó meccs ma, amit szintén este rendeznek, egyidőben a spanyol meccsel, az a Horvátország – Brazília meccs. A helyszín szintén használatban lesz már késő délután, az Ali Bin Hamad Al Attiya Arenában tartják (ez előtt a meccs előtt) a szlovén – macedón összecsapást is.
Tábla: fentebb
A horvátok hozták, amit kellett, talán a macedónok és a tunézok elleni meccs volt egy kicsit nehézkes, de a végén a bosnyákok ellen, a csere-emberek is megmutatták bizony lehet rájuk számítani. Szóval ezt a meccset, minden bizonnyal, a horvátok megnyerik.
Idézek: „2010 óta készül Slavko Goluza irányításával a horvát válogatott, de azóta mindhárom nagy tornán „csak” a bronzéremig jutottak. Fiatal keret jött tehát össze, Vorit és Nincevicet leszámítva mindenki 30 év alatt van. A csapat motorja Domagoj Duvnjak lesz, rajta minden téren sok múlik majd, hozzá kell felnőnie a többieknek. Átlövő poszton gondot jelenthet, hogy Kopljar és Bicanic sem élete szezonját futja a francia ligában. Eljöhet viszont Ivan Sliskovic ideje, aki a BL-ben fantasztikus produkciót nyújt a Celje színeiben. Azt már megszokhattuk, hogy a széleken nincsenek gondok a horvátoknál: Cupic, Z.Horvat, Strlek és Nincevic is garanciát jelentenek a gólokra.”
Idézek: „A korábbi Leóni edző, Jordi Ribera által gardírozott braziloknak ez a torna tökéletes felkészülés a 2016-os hazai rendezésű olimpiára. Az utolsó kirakó-darabok kerülhetnek a helyükre a katari viadalon. A Pánamerikai Bajnokságot ugyan elbukták Argentína ellen, de két legnagyobb sztárjuk sem volt jelen (Thiagus Petrus Santos, Felipe Borges Ribeiro). A brazil válogatott igazán kellemetlen ellenfélnek számít, hiszen 5+1-es védekezésük Borgessel zavaróban nagyon megnehezíti a riválisok dolgát, de emellett a hatosfalat is jó hatásfokkal játsszák. A zöld-sárgák a többi dél-amerikai válogatottal ellentétben, fizikai paraméterekben is felveszik a versenyt az európai csapatokkal.”
A táblázat csalóka, mert Ivic hiába véd jó hatásfokkal, Alilovic mögött csak kevés szerepet kap. (76 lövés az ezt jelzi) Viszont Alilovic meg nincs benne az első 20ban, bár az igaz, hogy a bosnyákok ellen meg nem ő védett. Megnéztem, olyan 30% fölött véd. Ez csak azért fontos, mert szoktak védeni a brazil kapusok is, igaz, nyilván a horvát portások jobbak. (de nem mindegy, h ki ellen jobbak)
Itt ér minket a felismerés, hogy hol vannak a góllövő listáról a horvát támadók? Valószínűleg egyenlően osztják el a gólokat, mindenki szerez gólt, de Cupic 100%-os heteslövő formájában és indítás utáni góljaiban azért erősen bíznak. Nem kételkedem a horvátokban, DE. A brazilok szoros meccset játszottak a spanyolokkal és a szlovénekkel is. A horvátok ugyan agyoncsapták a semmilyen bosnyákokat, de nem volt túl meggyőző a teljesítményük (pihentetett is Goluza mester) sem a macedónok ellen sem a tunézok ellen. Valószínű ők sem egy könnyed felhozó-meccsre készülnek az eddig is igen kellemetlen stílusban játszó brazilok ellen, így a rájuk adott 1.11-ben én már nem látok értéket. Ugyanakkor abban, hogy a brazilok képesek 8 gólon belül maradni, nem omlanak össze, abban már igen. És ezért 1.40X pénzt fizetnek a fogadóirodák. (+7,5)
TRX
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!