2013.02. 10.

Itt már Szocsi a tét! (Csúszós ajánlat), 2013-02-10

A héten megkezdődött a visszaszámlálás: egy év sincs már hátra a Szocsi téli olimpiáig. Ennek a visszaszámlálásnak a jegyében zajlanak három csoportban a jégkorong olimpiai selejtezőtornák. Három négyes csoportban voltak az elő-előselejtezők, ahonnan a csoportgyőztesek csatlakoztak három újabb csoporthoz, amelyekből szintén csak a legjobbak kerülhettek a harmadik kör három-három kiemelt csapata mellé. 2005-ben, a torinói olimpia előtt már eljutott ide a magyar válogatott is, sőt, mi több, az első két meccsét nyerve már csupán egyetlen találkozóra volt az ötkarikás játékoktól. Norvégia ellen sokáig vezettünk is és az X sem lett volna feltétlenül rossz eredmény a számunkra, csak hát volt még 20 perc, ami alatt meg kellett volna védenünk a kapunkat a góltól, ami nem sikerült. Szomorú emlékek ezek, tán még attól is szomorúbbak, minthogy ezen a hétvégén Lengyelországban vitézkedhettünk, ahelyett, hogy olimpiai selejtezőket vívhattunk volna. De nem érdemes a múlton rágódni, amit a válogatottunk Románia, Korea, de még inkább az erős lengyel válogatott ellen nyújtott, az sok mindenre feljogosítja még a válogatottunkat.

Akik viszont már most vasárnap foglalhatják a repjegyüket Szocsiba, azok az három selejtezőcsoport győztesei. A csoportok második helye nem ér semmit. Nézzük, hogyan állnak a csapatok.

A D-jelű kvartettben annak ellenére, hogy a német válogatott hosszabbításban elbukta az olaszok elleni találkozóját (ahol előzetesen sokkal esélyesebbnek tűntek), a harmadik kanyarban Ausztria ellen mégiscsak a továbbjutás szándékával léphetnek jégre. Annyi a különbség, hogy ha a meccs előtt mindkét csapat 6-6 ponttal állna, ahogyan a közvélemény várta, akkor a mai találkozójuk minden bizonnyal országos X lenne és csak utána döntenének. Így viszont már egy hosszabbításos vereség is osztrák olimpiai kvótát jelenthetne, a németek ehhez nem asszisztálhatnak, fix német győzelmet várok tehát, őket ugyanis el tudom képzelni az amerikaiak, oroszok, kanadaiak, finnek, csehek és svédek között, sokkal jobban, mint az EBEL-ben edződött sógorokat, ehhez pedig rendes játékidős győzelem kell, semmi más nem elég.

Az E-jelű négyesben az a helyzet, hogy hiába van egy hatpontos és két hárompontos csapat is, mivel a lettek a franciák ellen játszanak, így a kazahok szükségszerűen elszálltak. A letteknek bármilyen eredmény jó, kivéve, ha két vagy annál több góllal kapnának ki a galloktól. Ennek az esélye konvergál a nullához, Lettország fél lábbal már ott érezheti magát a jövő évi játékokon. Viszont az, hogy még egy szűk vereség is nekik jó, ha mondjuk a 2. harmad közepén X lenne, nem biztos, hogy nagyon odatennék magukat a győzelmet jelentő találatért, találatokért. Egy hagyományos tétmeccshez képest ezen a találkozón minden eltolódott tehát egy góllal, lényegében itt az X már győzelem és az egygólos hátrány jelentené kvázi az X-et. Ezért ezt a találkozót Tippmixen, háromesélyes fogadásban szerintem vakmerő tett bevállalni.

Az F-csoportban, ha Szlovénia akár csak egyetlen pontot is szerez az eddig lőtt gól nélkül és 8 kapott góllal álló ukrán csapat ellen, akkor általános meglepetésre az esti Dánia – Fehéroroszország összecsapásnak már semmi, de semmi jelentősége nem lesz. Azon gondolkodtam, hogy ha a szlovéneknél ott lehetne Kopitar (nem lehet, mert dolgozik), az ukránoknál pedig Fedotenkó, akkor mit várnék és megmondom őszintén, háromesélyesnek gondolnám a találkozót. Márpedig, ha ebben van valami, akkor ha a két csapatból leveszem a két zsenit, akkor ugyanott tartunk. Vagyis hiába adják a szlovének győzelmét 1,20 alatt, simán el tudom képzelni az ukrán csapat feltámadását és becsületgyőzelmét. Ezek a fiúk javarészben a KHL-ben gyűrődnek 5 hónapja, tudják, hogy két sima vereség után is létezhet feltámadás. Sőt, nemcsak létezhet, de muszáj is léteznie. Meglepetést várok, amelynek a dánok örülnének a legjobban, mert akkor legalább esélyhez jutnának.