Lassan férfiteniszben is legördül a függöny az idei évre, a teniszszerető emberek legnagyobb bánatára. No, de van még előttünk egy záróakkord, amolyan csúcsesemény, a londoni O2 csarnokban megrendezésre kerülő ATP Világbajnokság. A hölgyek Szingapúri versenyéhez hasonlóan itt is az ATP World Touron 8 legtöbb pontot megszerző játékos vesz részt. 2 darab 4 fős csoportban játszanak először körmérkőzéseket, majd mindkét 4-es csoportból 2 játékos megy tovább, akik már egyenes kiesésben vívják az elődöntőt, majd a finálét. A Barclays World Tour Finals minden évben a Grand Slam tornák után a legjelentősebb esemény a teniszvilágban és mindig év végén kerül sor rájuk. Kemény borításon, fedett pályán játszanak. 1970 óta rendezik meg, és 2009 óta tartják Londonban a 6 millió dollár összdíjazású viadalt. Ez már a 3. változat az 1970-es kezdéstől, korábban is a legjobbak mérkőztek meg egymással, de nem számítottak bele az itt szerzett pontok a versenybe, amíg 1990-ben át nem vette az ATP a rendezés jogát. Ahogy a nőknél, úgy itt is szerepet kapnak a legjobb párosok is. Paul Van Dyk nevű felhasználót már sokan ismerhetik itt a Tipplapon, akik a Tenisz Brainstorming rovatban járatosak, ő vállalta, hogy a résztvevő versenyzőkről ír egy kis elemzést, elkalauzolván minket ezzel kicsit az ATP World Tour Finals mezőnyében.
Novak Djokovic
Kezdve rögtön a tavaly itt nyerni tudó szerb Novak Djokoviccsal, aki a fináléban 6-3, 6-4re nyert Roger Federer ellen. Sőt miután Roger 2011-ben Joe Wilfried Tsonga ellenében diadalmaskodni tudott, azóta 4-szer zsinórban Novak nyert. Két nagy hiányzója is lesz itt az elitküzdelmeknek, pont az előbb említett Federer, valamint Rafael Nadal sem indul. Ők hiányozni fognak mindenkinek, sőt valószínűleg a jövő év eleji Ausztràl Openen sem lesznek kiemeltek már, tehát nem számíthatnak egy fáklyás menetre ott sem.
De visszatérve Djokovicshoz, az ATP Touron ő gyűjtötte idén a második legtöbb pontot. Röviden próbáljuk átnézni milyen éve is volt a szerb "kiszabaduló művésznek" Harry Houdininek. Ugye ő a korábbi években (mondjuk a 2011-es álomévében, ahol meccset is alig vesztett) olyan magasra tette a lécet, hogy azt már nem nagyon lehetett, lehet überelni, azért idén is szerzett meg olyan dolgokat, ami eddig nem volt meg neki. 70 lejátszott meccse van, abból 61-et hozott, és 9 vereséget szenvedett. Tavaly a vége 84/7 volt, ez azért irtózatos. De 13-ban is 80/10 volt neki, a már említett 11-es évben pedig 74/6.
Idén ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta. Nyerte Dohát, Nadalt verve a fináléban. Az Aus Openen Andy Murrayt ütötte 3-ban. Aztán február végén játszott ezután újra: Dubajban feladta Feliciano Lopez ellen, mert alig látott kontaktlencse gondok miatt. A két kora tavaszi Masters tornát nyerte: a Kaliforniai sivatagban Raonicsot ásta el 6-0, 6-2re, Miamiban Nisikorit 6-3, 6-3al. Tovàbbra is érinthetetlen volt, első igazi vereségét április közepén Monte Carloban szenvedte el a cseh Jiri Vesely ellen. Aztán a salakszezon kezdetére megint minden rendben volt, Madridot hozta, bár Rómában a fináléban Murray meg tudta verni 2-ben. Aztán a Garrost, a nagy tornát Nole hozta ellene 3-ban. A gondok, a hanyatlás ezután jött, kicsit talán jól lakottság is, megszerezte a még hiányzó párizsi GS trófeát, ezzel a karrier Grand Slamet és a halhatatlanok közé lépett.
Wimbledonban 3. körös vereség következett Sam Querreytől egy fura, többszöri esőszünettel megszakított meccsen, aztán a Torontoi Masterst lehozta július végén, bizonyítva ezzel, hogy a Wimbledoni csak kisiklás volt. Aztán jött az olimpia augusztusban és Novak előtt egy újabb eddig el nem ért cél lebegett, megnyerni azt. Azonban robbant a bomba, a jó barát, volt US Open győztes Potro az 1. körben megverte ott egy érzelmes meccsen, ahol mindketten sírásban törtek ki. Novak az elszalasztott lehetőség miatt, Potro pedig a hóhér szerep miatt.
A nyár végén a US Openhez érve sérült csuklóról és családi gondokról lehetett vele kapcsolatban hallani (mint kiderült ezért is sírt az olimpián). Amerikában ugyan elment a döntőig eléggé döcögve, de ott 09.11-én Wawrinka lett New York császára. A késő őszt újabb két fura vereség fémjelezte, Shanghajban Bautistától, most a héten pedig Pàrizsban Marin Cilictől. Ilyeneket egy règi Novak megevett anno reggelire. Párizsban könyöksérülés jelei mutatkoztak nála, valamint a balkáni tűz hiánya. Jó kérdés mit várhatunk itt majd tőle. :-)
Milos Raonic
A 4.helyen a Vb-re a kanadai, ámde montenegrói felmenőkkel rendelkező Milos Raonics kvalifikálta magát. A bezselézett hajú, fogvédővel játszó fiúnak egyébiránt áloméve van, de nyár óta abszolút nem top tízes játékot tol és fura vereségek illetve most már sorozatban feladott meccsek fűződnek a nevéhez, úgyhogy annyira sok jóra ne számítsunk szerintem tőle Londonban.
No de nézzük mit művelt itt az év folyamán. 68 meccset vívott meg, ebből 52-t sikerrel tudott le és mellé 16 vereség párosul. Rögtön január elején Brisbane-ben, az Aus Open egyik felvezető tornáját meg tudta nyerni Roger Federer ellenében, majd az Aussien az elődöntőig ment, ahol egy 5 szettes meccsen kapott ki Andy Murraytől. Legközelebb csak márciusban lépett pályára, a kaliforniai sivatagban, Indian Wellsben, ahol finálét játszott Djokoviccsal. Miamiban szintén márciusban Kyrgiosztól kapott ki a negyeddöntőben.
Monte Carloban már salakon (ami ugye a leglassabb borítás, és nem a kedvence) vereség Murraytől a negyeddöntőben. Madridban szintén salak, szintén negyeddöntő, vereség Djokovics ellen. Rómában 2. fordulós zakó Kyrgiosz ellen. A szenvedése a csúcspontja pedig a salakot lezáró Garros vereség volt a 16 között Albert Ramos Vignolas ellen.
A fűszezonnal viszont jöttek a jó dolgok a kanadainak, Queensben döntő Murrayvel, Wimbledonban úgyszintén, szóval nagyon közel volt már egy esetleges GS sikerhez. Ezután viszont hanyatlásnak indult minden. A Toronto Masterson a negyeddöntőben vereség Monfilstól. Cincyben elődöntős vereség Murray ellen, aztán a US Openen óriasi blama, 2. fordulós kiesés a hazai Ryan Harrison ellen.
Majd folytatódott a tragikus szeptember, Szentpétervárott meccslabdárol vesztett a 16 között a hazai, ámde 35 èves Juzsnyij ellen. Pekingben eljutott az elődöntőig, de ott jött az 1. meccsfeladás Dimitrov ellen, aztán vereség Jack Sock ellen Shanghajban. Berankis ellen 1. körös búcsú Bázelben, majd a Párizs Masterson pedig a 2.feladott meccs az elődöntőben. Szóval szerintem sokat ne várjunk a sorozatos meccsfeladások, sérülések, fura vereségek után tőle. Teher lesz neki is ez a torna, méghozzá nagy. :-)
Gael Monfils
A Vb 6. résztvevője a pontok alapján a színes bőrű francia, Gael Monfils, alias Monfo. Beverekedte magát a top 10-be, tornát nyert, megkomolyodott, ideje volt már. Rengeteg évet elfecsérelt a francia fiú amolyan bohóc szerepben és inkább bemutató meccsek, év végi gála, mókameccsek megfelelő embere volt. Most viszont maga mögött hagyta ezt, teljesen koncentrált, fejben ott van, fontos tiebreakeket nyert meg.
Nézzük mit produkált idén. 59 meccset vívott, abból 44-et megnyert, 15 vereség mellett. Az év elején az Aus Openen a negyeddöntőben kapott ki a későbbi finalista Milos Raonics ellen. Ezután február elején Rotterdamban kapásbol tornadöntőt játszhatott, ahol kikapott a szlovák Martin Klizsántól. Március közepén Indian Wellsben negyeddöntős vereség Milos Raonicstól, Miamiban pedig Nisikoritól kapott ki a torna ugyanebben a fázisában.
Jött a salak, és áprilisban Monte Carloban Rafa Nadallal finálét játszhatott (és kapott ki). Madridban aztán becsúszott egy 2. fordulós blama vereség Pablo Cuevas ellen, majd Rómában az 1. fordulóban a brazil Thomaz Bellucci ellen. Itt ezekben az időkben sérülésekkel bajlódott, és ez volt az oka. Ki is hagyta a hazai Garrost.
Wimbledonban is kipottyant rögtön az 1. körben a honfitárs Chardy ellen sérüléséből visszatérve. Azonban utána ő is brutálisat tolt. Július végén Washinghtonban finálézott Karlovics ellen, akinek meccslabdái voltak, azonban kifogta a szelet a vitorlájábol, fordított, és megszerezte végre valahára a tornagyőzelmet. A Torontoi Masterson csak Djokovics fékezte meg az elődöntőben. Az olimpián a negyeddöntőig jutott, Kej Nisikori lett a végzete. Cincyben feladott egy meccset Thiem ellen. Majd jött a US Open elődöntő, ahol ismét Djokovics fogott ki rajta. Pedig várták sokan akkor, hogy a már akkor sem érinthetetlen Nolet ott megfoghatja. Azonban bátortalan volt, plusz fáradt is.
Tokióban az elődöntőig ment, ott a későbbi győztes Nick Kyrgiosz verte meg egy ki-ki meccsen. Majd utána ő is leeresztett, elfáradt, vereséget szenvedett Goffentől Shanghajban a 16 között majd egy svèd blama vereség következett Gastao Eliastól. Kérdés hogy ő is mit tud itt majd nyújtani, mennyire lesz motivált (szerintem azzal nem lesz gond). Az idei évben azonban igencsak úgy nézett ki, hogy Djokovics fóbiája van, de rendesen. Nagy küzdő, nagy szíve van, jó erőnléte, minden labdáért elmegy, ruganyos.
Dominic Thiem
A vb pontversenyben 9. lett Dominik Thiem, de mivel a 8. helyen a mallorcai Rafael Nadal nem indult, így ő kvalifikálta magát nyolcadikként. A 93-as születésű szerény és roppant szimpatikus fiú teniszszülők gyereke. A Günther Bresnik teniszakadémián pallérozódott, ő Boris Becker es Patrick Mcenroe korábbi edzője is volt, jó szeme van az ifjú tehetségek kiszűréséhez. Azonban a teljesen félénk, defenzív játékot játszó fiú játékát ízekre, darabokra kellett szedni és átalakítani, igazi támadó, agresszív, ellentmondást nem tűrő Dominátorrá tenni. Az eddig 7 ATP trófeával rendelkező Dominik igazi munkamániás, amolyan workaholic.
69 meccse van idén, abból 57 siker, és 22 vereség. Hogy aztán mit várhatunk tőle itt? Tisztes helytállást, max egy meccset fogni, de ahogy mostanában kinézett erőállapot szempontjából, örült ha megállt a lábán. Bizony vele kapcsolatban az a szitu, ami le is lett itt már többször írva, hogy nagyon elbaltázták a naptárát. A Grand Slamek, valamint a Mastersek mellé bevállaltak kisebb tornákat is, a pénz meg a pontok miatt, ami egyelőre nagyon sok Dominiknek, szóval a vb után kell egy hatalmasat pihenni neki, és átgondoltabban nekivágni majd az új szezonnak, mert ebben a fiúban óriási potenciál van biza. Amit az idei szezon 1. felében produkált, az valami csodálatos dolog volt.
A januári ausztrál viadalok nem sikerültek neki valami jól, az Aus Openen is kiesett Goffen ellen a 3. fordulóban. Februárban viszont tornát nyert Buenos Airesben Almagro ellen salakon, Rio salak elődöntő(itt kikapott Pella ellen). Aztán február végén a mexikói Acapulcoban újabb tornát nyert az ausztrál Tomic ellen. A màrciusi két Mastersen pedig 16 közötti vereség következett Tsonga és Djokovics ellen. Áprilsban Monte Carlo 16 közötti búcsú salakon Nadal ellen. Münchenben április végén finálé(kikapott Kohlschreibertől). Madridban 1. körös búcsú Potro ellen, majd Rómában a negyeddöntőben Nisikori volt a végállomás. Majus végén Nizzában salakos tornát nyert Zverev ellen, de a csúcs a Garros volt, ahol elődöntőt vívott Djokovics ellen.
Világranglista 5. helyezésig jutott. Június elején pedig még nyert Stuttgartban egy füves tornát Kohli ellenében. Halle elődöntős vereség Florian Mayer ellen, Wimbledon 2. körös búcsú Vesely ellen. Ott már valami nem volt rendben, sérülés, kis kihagyás. Ezután Torontoban 2. körös búcsú Anderson ellen. Cincyben ugyan elment a negyeddöntőig, ahol kikapott Raonicstól, majd US Open 16 közötti búcsú Potro ellen.
Volt még szeptemberben egy Metzi döntő neki, ahol kikapott Luka Püilltől, aki akkor élete első trófeáját nyerte. Thiemnek az október màr egy igazi pokoljàràs volt viszont. Albert Ramos Vignolas egy salakos játékos felmosta vele a padlót a kínai Chengduban (hogy miért vállaltak be tényleg ilyen tornákat), a bécsi Stadthalleban Troicki mosta fel vele azt a bizonyos padlót, annak előtte Pekingben Alexander Zverev verte 1. körben. Most az eheti párizsi tornán Jack Sock búcsúztatta a 2. körben, teljes roggy a fiú. Márpedig ha az október mészárszék volt neki, akkor mi lesz itt november folyamán? Sok jóra nem számíthat Londonban.
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!
Koszonjuk Paulnak es ToMMonak ezt a reszletes ismertetot !