A teniszsport más, mint a sportfogadók által leginkább kedvelt labdajátékok. Mindjárt a legfontosabb tényező az, hogy itt csak két végkimenetel van, nincs döntetlen. Természetesen a fogadóirodák nagyon sok lehetőséget kínálnak a teniszfogadásra. Nem mindegy azonban, hogy milyen aspektusokból mérlegelünk. Egy kis összefoglalót írtam arról, hogy viszgálom én a teniszmeccseket. Fotó: Pixabay.com
Mindenekelőtt sok-sok időt kell eltölteni a meccsek megtekintésével, de legalább minél több összefoglaló megtekintésével, podcastek, tenisz-témájú audio- és videó anyagok megnézésével és cikkek, honlapok olvasásával. Nem árt legalább az angol nyelv valamilyen szintű ismerete sem. Lássuk a legfontosabb pontokat:
A szemben álló játékosok testi adottságainak, fizikai tulajdonságainak ismerete:
- Ezek alapján nagyon jól lehet következtetni a játékstílusra, amit a másik ellen fognak játszani. Illetve az egyes ütésfajták hatékonyságára is következtethetünk. Egy magas és erős testfelépítésű játékos jól szervál, nagy ütőereje van (Medvedev, Isner, Cressy és sokan mások). Egy alacsony, vékony és könnyebb testsúlyú játékos gyors és ha megfelelően technikás is, akkor remekül képes védekezni, returnözni, amivel meg tudja fogni a szervagépeket. (Nishikori, Nishioka, Alex De Minaur) és még sokan mások.
A játékosok „arzenálja” a technikai tudás:
- Fontos a játékstílusok ismerete, mennyire sokrétű, univerzális az adott játékos, mennyire tudja ezeket a játékstílusokat változtatni meccs közben, melyikben- és hányban nagyon jó. Ugyanez az ütésnemekre is értendő! Például Daniil Medvedevet meg lehet fogni a hálónál, ezért egy jó röptejátékos, mint például Nick Kyrgios esélyes lehet ellene.
A pálya típusa:
- A teniszpályák jellemzői szintén fontosak a sportfogadás során. Például, az aszfalt (szabadtéri kemény pálya), beltéri kemény borítások, fű és a salakos pályák teljesen különböző játékstílusokat eredményeznek. Fontos megjegyezni, hogy egyes játékosok jobban játszanak bizonyos típusú pályákon, mint mások. Ugyanígy a különféle stílusok is más-más borításokon jönnek ki. Egy nagy ütőerejű játékos, remek szervákkal elsősorban a gyors pályaborításokon, mint a fű és a kemény pályák érzi jól magát. Egy védekező stílus pedig a salakon jön ki a legjobban, hiszen a vörös por lelassítja a bikaszervákat és atomtenyereseket.
Figyelembe kell venni az aktuális formát:
- A tenisz világában az egyik legfontosabb tényező a játékos aktuális formája. A játékosok szélsőséges formaváltása gyakori rövidebb- és hosszabb távon is, ezeknek számos oka lehet (sérülés, mentális gyengeség, demotiváltság, családi okok), így a legjobb, ha a legutóbbi néhány 5-10 meccsüket figyelembe vesszük, hogy felmérjük jelenlegi formájukat.
Mentális faktor (szorgalom, koncentráció rövidebb és hosszabb távon, megingások gyakorisága, lelki hullámvasút):
- Talán a legfontosabb része a tenisz-fogadásoknak. Egyes játékosok rendkívül kiegyensúlyozottak fejben. Képesek huzamosabb ideig ugyanazon a magas szinten teniszezni, értendő ez egy meccsen belül, illetve a szezon egyes-, vagy akár teljes egészére is. Akik erősek a mentális faktor területén, azok esetén könnyebben fel tudjuk mérni, mire lesznek képesek az adott ellenféllel szemben. Ilyen játékosok (Roberto Bautista-Agut, Novak Djokovic) és még sokan mások. Akik viszont gyengék fejben, hajlamosak a megingásokra, azok nagyobb eséllyel omlanak össze és ezáltal veszítik el a mérkőzést. És bizony vannak olyan teniszezők, akik nagyszerű technikai tudása, de gyenge fejben, az soha nem lesz/lett igazán kiemelkedő játékos. Ilyen pl. a bolgár Grigor Dimitrov, aki tehetsége alapján simán világelső lehetett volna, illetve Daniil Medvedev is hajlamos időnként összezuhanni. A legjobb példa erre pedig Nick Kyrgios, akinek ha megy a játék bárkit meg tud verni a világon, de ha nem, akkor szinte bárkitől kikap. Vannak NOBET-kategóriák, akikről a legkevésbé tudjuk megmondani mit várhatunk tőlük az adott meccsen-, tornán. (az orosz Aslan Karatsev, a kanadai Shapovalov, vagy éppen az grúz Basilashvili és még sokan mások).
A játékosok egészségi állapota:
- Az egészségi állapot nagyon fontos tényező a sportfogadás során, mivel a sérülések gyakran befolyásolják a játékosok teljesítményét. Ide tartozik szorosan a sérülésből való visszatérés is! Van aki könnyebben képes rehabilitálni és fejben is vissza tud térni (Yibing Wu, Stan Wawrinka, David Goffin és még sokan mások), de vannak olyanok is, akik nagyon szenvednek és soha nem lesznek már olyan szinten, mint a sérülésük előtt (Dominic Thiem, Andy Murray)
A mérkőzés hosszúsága:
- A teniszmérkőzések lehetnek rövidebbek, vagy hosszúak és ezek különbsége befolyásolhatja a játékosok mentális állapotát és teljesítményét. Egy Grand Slam torna három nyert szettig megy (férfiak), míg a szezon végi Next Gen világbajnokság egy-egy szettjein belül csak 4 game-ig tart a játék! Egy általános ATP250, ATP500 és ATP1000 verseny két nyert szettig tart. Novak Djokovicot egy két nyert szettig tartó meccsen el lehet kapni, szokott is vereséget szenvedni, de Grand Slam tornán, három nyert szettig tartó meccsen nagyon-nagyon ritkán!
Pénzdíjak, dicsőségfaktor:
- Egy magasabb díjazású verseny akkor is sokakat nagyobb erőbedobásra késztet, motivál, ha csak ATP250-es torna. Ilyen például a februárban megrendezésre kerülő Dohai torna is, vagy éppen a Dubai ATP exhibition! A négy Grand Slam tornán mindig a csúcsra járatott teniszezők vannak! Természetesen ezeknek, illetve az év végi ATP világbajnokságnak a legnagyobb a vonzereje, valamint ilyen a négyévente megrendezésre kerülő nyári olimpia is. A Davis Kupában a játékosok a hazájukért versenyeznek, itt nincs közvetlen pénzdíj. Vannak olyan teniszezők, akiket nagyon motivál ez, van akiket nem. Ha egy játékos pontokat véd az adott tornán, tehát egy évvel korábban nyert, vagy eljutott az elődöntőig, döntőig, akkor az adott évben ezeket a pontokat meg kell védenie. Sokkal nagyobb a lejjebb esés a világranglistán ilyenkor, ha veszít. Ez a tényező is motivál!
Általános megfigyelések, vonatkozások:
- Olyan tényezők, amelyek megfigyelésen alapulnak és általában mentális okai vannak. Mint egy szabály, amelyet megmagyarázni nem kell, elég ha ismerjük. Ilyen például az a tény, hogy egy tornagyőzelem után az adott játékos a következő tornán az esetek többségében hamar kiesik.
Stratégiák, bankroll-menedzsment alkalmazása:
- Mint minden sportág esetében, így a tenisznél is ésszel kell játszani, csak annyit költsünk, amennyit a pénztárcánk enged. Soha ne forró fejjel, dühből fogadjunk.
Papírforma borulása:
- Mint minden sportban, a teniszben is viszonylag gyakran előfordul az, hogy az előre nem várt teniszező, vagy éppen abszolút esélytelen játékos nyer. Ezért sport a sport. A sportfogadás nem jóslás, nem a jövőbe látás, hanem rengeteg információ és ismeretanyag egyidejű mérlegelésén alapuló becslés! Ezt tartsuk mindig szem előtt, amikor beadjuk a totózó ablakán a szelvényt, vagy éppen megnyomjuk az enter-billentyűt klaviatúránkon.
Ezek alapján elemzem a meccseket a teniszszezon mind a 11 hónapjában (két éve már decemberben is akadnak még kisebb tornák). Ez az egyik hobbim, a leginkább követett sportágam. Sok sikert mindenkinek!
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!
De értem miről beszelsz es egyet is értek vele
Ott van Paire egy rohadt jó játékos lehetne aztán egy agyament hülyegyerek. Ha az ember akar rá fogadni még 1.10ért is meg kell gondolni mert bármikor meghülyül.
Fogninit rühellem és rá sose fogadok mert van megsérül vagy előadja a hisztis kislányt.
És még lehetne sorolni. Meg kell nézni a mostani fiatalokat mennyi munkát beletesznek a jövőjük érdekében.
Ez a sport mélyebb ismerete és ha ezek megvannak fejbe akkor nem is kell az órás elemezgetés meglátod a játékost és sugall valamit a neve . Vagy egy adott meccsen a 2 játékos neve ereje; mentális ereje stb.
De természetesen ez sportfogadás! Nem mondtam soha, hogy biztos mindig a nyeremény! DEHOGY AZ! Benne van a nevében, hogy szerencsejáték! De szerintem okos bankrollmenedzsmenttel, nagyon nagy türelemmel és ezzel az összetett ismerethalmazzal lehet olyan hónapokat csinálni, ami profitot termel! És a LEGFONTOSABB része maga a szórakozás! Az, hogy szeretjük a sportot, a teniszt, a fogadást és izgalommal várni, hogy mi lesz! Ez a lényege.
Szóval nagyon ingoványos talaj fogadási szempontból. Nagyon!
Vannak nagyon érdekes eredmények, és még meccsen belül is, élőben, mikor hatalmas az odds az ellenfélre nagy hátrányban, "hirtelen" megtáltosodik, akinek meg hatalmas előnye volt, az meg "hirtelen" elfelejt teniszezni.
Szóval nagyon nehéz, szinte csak Grand Slameken érdemes fogadni, bár ott is szokott lenni egy-két érdekes eredmény... 🤔
Nem azt mondom, hogy nincs jelen a fogadási csalás a teniszben, volt már rá példa, hogy lebuktak. De szerintem az ATP-szinten, sőt még a CH-szinten is csak töredék ilyen eset van jelen. Inkább az alsóbb szinteken, ITF-szinten fordulhat elő. Persze volt már rá példa magasabb kategóriákban, érdekes módon aki lebukott, mind kelet-európai volt.
Ha megvizsgáljuk a játékosok motivációját ki lehet zárni elég jó százalékban, kinek mi a célja, fejlődés, formába kerülés, sérülések után rehabilitáció. Nyilván egy Dzumhurra, vagy egy Basilashvilire ezért sem szabad fogadni, mert ott nem lehet tudni, milyen formában lesznek. Ha ezeket a NOBET-játékosokat kizárjuk, akkor szerintem jól fogadható lesz a tenisz.