A mai rész főszereplője a New Jersey Devils foto pixabay.com
Az ezredforduló környékén sikercsapat volt a New Jersey Devils. 1995, 2000, 2003 NHL bajnokáról beszélünk. A 8 év alatt gyűjtött 3 Stanley mellett volt egy bukott döntő is 2001-ben. A jelenkorban viszont évtizedes szenvedésből nem sikerül kikecmeregni. Az irányvonal megvan, de mire ebből kisül valami, arra megint lehet mindent kezdeni előlről. 2011-ben megjárták a döntőt ("hiába"), azóta többször voltak 1/1-esek (2), mint playoffrésztvevők (1).
A "nagy nevek" távoztak. (csak az elmúlt pár év lesz kielemezve)
Travis Zajac 15 szezont húzott le a csapatnál. Franchiseon belül híresnek számít, de kiemelkedő számokat sosem ért el NHL szinten a center. 2015-ben érkezett mellé Kyle Palmieri, aki szintén kedvelt figura lett New Jerseyben. Ő is középszerű statokat hozott, de tegyük hozzá, hogy ebben a Devilsben nehéz egyedül csodát tenni. Tavaly együtt igazoltak az Islandershez, Palmieri még alkothat maradandót, de Zajac felett lassan eljár az idő. Cserébe idei első körös picket, jövő évi 4. köröst és két fiatalabb játékost kaptak.
2016-ban megérkezett a 2010-es 1/1-es, Taylor Hall, az Oilersből. Második itt töltött évében nagyot alkotott. Volt egy zsinórban 26 meccsen át tartó, pontszerző szériája, 93 ponttal zárta az alapszakaszt és bejuttatta a Devilst a playoffba (az első körben kiestek a Tampatól). Ezután bejöttek a sérülések, Hallnak mehetnékje volt, így 19-ben elcserélték, nem meglepő módon fiatalokra és pickekre.
Fiatalság bolondság
Hihetetlen módon megy a fiatalítás a csapatnál. Tavaly 1 játékosuk volt 30 felett a rajtnál, idén is elő kell venni a nagyítót, hogy találjunk. A csapat folyamatos gyenge szereplése miatt húzzák a draft pickeket elit helyen, mellette csereüzletekből is a 20 év körülieket gyűjtik. '17-ben Hischiert, '19-ben Jack Hughest draftolták 1/1 helyen. Egy valamilye biztosan van a csapatnak, ideje. Ha a csapat magja türelmes lesz még 2-3 évig, akkor talán fényes jövő áll előttük. Ha 5 éven belül (lehet sokat mondok) nem indul be valami, akkor lehet mindent előlről kezdeni vagy elfelejteni a fiatalítást. Az idei drafton védőt húztak már 1/4-en, Luke Hughest, Jack öccsét!!! A Palmieri, Zajac traden szerzett pickkel 1/29-en Chase Stillman támadót hozták. Lényeg a lényeg, a vezetőség a fiatalításban látja a kiutat, hogy mi lesz belőle, várjuk ki türelemmel.
30+-os különítmény a mezőnyben
PK Subban 2 éve jött, maradandót már nem alkot, de "vezérnek" jó lesz a fiatalok között (egy másik ügyes afroamerikai hokissal, Simmondssal együtt érkezett, de Simmonds nem sokáig bírta itt). A másik védő Matt Tennyson, de felejthető név.
A támadóknál Brian Flynn a korelnök 33 évesen (nem elírás, 33 évesen egyben a csapat legidősebb játékosa is). Bejárta az AHL-t, Nhl-t és Svájcot (innét érkezett a csapathoz frissen). Tomas Tatar (30éves) pár napja érkezett a Canadienstől, na őbenne bízok. A tavalyi éve nem volt túl erős, de előtte 2 szezonon át vitézkedett elől. Ha kiszolgálja Hughesékat, már nagyot nyert a Devils.
Ki lehet még "faktor"?
A támadósorban még Pavel Zacha és Jesper Bratt a húzónév. 25 év alatt vannak, ha hozzák a tőlük megszokott 30+ pont körüli szezont az jól jönne a csapatnak.
Egy valaki kimaradt, a friss szerzemény, Dougie Hamilton, védő (szabadügynökként érkezett, elég szép fizetésért). Hamilton még csak 28 esztendős, de 3 évenként csapatot váltott (Boston-Calgary-Carolina). 7 éve tartó 40+ pontos szériája van a teljes szezont nézve( alapszakasz+playoff). Gólpasszaival nagy szolgálatot tehet új csapatánál (Tatarral karöltve tömni kell nekik a fiatalokat koronggal, hogy azok bebizonyítsák, igen is van jövője a klubnak).
Kapuskérdés
Na itt okosan kell dönteni. Érkezett Bernier a Detroitból (a Carolinan keresztül). Jó kapusnak tartom csak néha rossz helyen volt. A Kingsel bajnok lett '12-ben(előtte jó backup volt itt), de csak a cserepadot koptatta a diadalmenet alatt. A Toronto stílusát és a Red Wings jelenkori szenvedését ismerjük, így Bernier számai csalókák. Még csak 32 éves, lehet pár jó szezonja, csak félek a Lehner szindrómától(Lehner a Buffaloban nem tudta megmutatni igazi arcát, kellett egy jó védelem elé, hogy "világsztár" szinten pörögjön- Buffaloban 2,66 (ezt 92%-al) és 3,01 átlag, Islandersnél 54 meccsen 93,12%, 2,09, 6 SO) nála. Ha életjelet ad hátul a Devils Hamiltonnal, akkor Berniernek lehet extra éve, de gyenge D mellett ő is kínlódni fog. Aaron Dell nevével engem ki lehet kergetni a világból, aki azt idehozta adja vissza a papírját és a jeget meg se közelítse. Akárki, akármit mond, ez a manus totál homály. A NJD tavaly a Wedgewood, Blackwood duóval próbálkozott, kevés sikerrel. Én Blackwoodban látok fantáziát, de még fiatal. Talán Hamilton összeszedi a védelmet és, így a kapusoknak is könnyebb dolga lesz, ez kéne Blackwoodnak. Bernier mellé őt tenném backupnak. Wedgewoodból még lehet tartalékkapus, de, ahhoz nem 10 meccses szezonokat kéne nyomnia New Jerseyben. Helyébe inkább elmennék másodikszámú hálóőrnek máshová, mert itt csodát nem fog tenni, Bernier érkezésével pedig még kevesebb lehetősége lesz a franchisenál.
Ki lehet a megváltó?
Lindy Ruff head coach. Tavaly nyáron nevezték ki főedzőnek a 61 éves szakembert. Nem hétköznapi figura. 1997-2013-ig vezette a Buffalo Sabres csapatát!!! (10 évet játszott is a klubnál) Főedzőként első szezonjában keleti döntőig jutott, másodévesen Stanley fináléba repítette csapatát (ahol a Dallas ellen elbuktak). A hosszú évek alatt kapott év edzője díjat, volt back-to-back elődöntő a csapattal és sok szép emlék, egyedül a Stanley kupa hiányzott. Jó kis balhés sztorik fűződnek a nevéhez, ha kellett kinyitotta a száját és kritizálta a ligát vagy éppen a sporikat. A 2000-es évek egyik leghíresebb bunyóját is ő indította útjára, amikor a Senators ellen egy elmaradt kiállítás megtorlására, felküldte csapatának legkeményebb játékosait a pályára. Kitört a tömegverekedés, a kapusok is egymásnak feszültek. A két kispad közti elválasztórész volt a visszatartó erő, hogy Ruff ne essen neki az Ottawa mesterének (a szájkarate ment ezerrel). Ruffot megbüntették, a szurkolók kiakarták fizetni a "csekket", Ruff ezt visszautasította, így az a pénz jótékonysági adományként "kelt el". Ezt a sztorit, azért írtam, hogy lássuk Ruffban valamikor megvolt a tűz. Ezt kéne most átadni a fiataloknak, hogy higyjenek önmagukban. Látszik, hogy ért a jégkoronghoz, ha ő sem tudja felpörgetni Hughesékat akkor ki. A játékosok dolga, hogy tiszteletet mutassanak a mester felé, cserébe Ruff a mentoruk, a védelmezőjük lesz. Ha hisznek egymásban, biztos a siker! Ruffról még annyit, hogy a Buffalo után 4 évig volt edző Dallasban, velük kétszer jutott playoffba (6 éve nem járt rájátszásban a csapat, az új edzővel egyből bejutottak). A tavalyi covid év után itt a lehetőség megcsillogtatni a szakértelmét a mesternek. Sok sikert neki!
A feladat adott, lássuk mit hoz össze idén a Devils!
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!