A következő három részes sorozatban a hosszú évek alatt gyűjtött sportfogadási tapasztalataim alapján szeretnék ötleteket, tanácsokat adni kezdő és rutinos sportfogadóknak egyaránt. Mire érdemes fogadni, és mire nem? Mitől lesz értékes egy tipp, és mitől veszít értékéből? Tényleg mindig a bank nyer? Igyekszem válaszokat adni többek közt ezekre a kérdésekre is!
A cikksorozat előző két részében röviden áttekintettünk néhány alapvető fogalmat (bankroll, BR-menedzsment, értéktelen szorzók, stb.), illetve bemutattam, hogy én milyen változtatások mentén voltam képes stabilan pozitív ROI-t produkálni minden hónapban. A záró részben további személyes tapasztalataimat olvashatjátok, amelyekkel remélem, hozzá tudok járulni a Ti sikeres sportfogadásotokhoz is.
- Amiről még talán nem esett szó, az egy viszonylag speciális dolog, és csak rendkívül kevesen alkalmazzák sportfogadói berkekben, mivel meglehetősen sok bonyodalommal járhat, ugyanakkor képes lehet hozzájárulni a profitunk növeléséhez. Ez pedig az, hogy célszerű több online irodánál is számlát vezetni. Én jelenleg 5 (Tippmixpro, bet365, Unibet, Pinnacle, Bwin) irodánál vezetek számlát annak érdekében, hogy minden fogadásom esetén a lehető legjobb szorzókat csíphessem meg. Talán te is megfigyelhetted már, hogy mekkora eltérések lehetnek egyes irodák szorzó közt, és ez valóban így is van. Gyakran előfordul, hogy akár 0.2-0.3-as (vagy akár ennél magasabb) eltérés is van, márpedig ez bizony a profiton is meglátszik. Pl. ha egy adott opció szorzója az "A" irodánál 2.10, míg a "B" irodánál 2.30, akkor ez pl. egy 5.000HUF tétnél 1.000HUF eltérést is jelenthet a két nyeremény közt. Ha azt vesszük, hogy mondjuk egy adott hónapban 20 ilyet sikerül kifogni, az máris 20.000HUF eltérés! Nem kis különbség... Persze ez bonyodalommal jár, hiszen a tőkédet meg kell osztanod az egyes irodák közt, meglehetősen nagy pénzmozgást tud generálni egyik irodától a másikig eljuttatni a tőkét (vagy annak egy részét). Ugyanakkor ez a virtuális pénztárcák (pl. Skrill) világában nem igényel komoly erőbefektetést, érdemes kipróbálni.
A táblázat elkezdésekor folyamatosan veszteséges mutatókat produkáltam...
- Szintén nem esett szó még arról, hogy az internetes irodák elterjedésével megjelentek az élő fogadási lehetőségek. Ez hatalmas potenciált tartogat magában, hiszen online követheted a mérkőzés alakulását, és az egyes eseményekre reagálva rendkívül gyorsan köthetsz fogadásokat. Mivel valós időben látod a mérkőzés alakulását, így a sokkal kisebb rizikóval tudod megkötni fogadásaidat, mint a mérkőzést megelőzően. Nekem pl. egy bevált élő fogadási stratégiám az, hogy gólerős bajnokságokban fogadok olyan mérkőzésekre, amelyek a 2. félidő derekán még 0-0-ra állnak, és minden jel arra mutat, hogy várható legalább 1 gól a találkozón. A 0.5 over szorzók általában 1.40-től számítanak értékesnek és hosszú távon is kifizetődőnek, és ha egészen a meccs hajrájáig gól nélkül állnak a csapatok, akár 2.50-3.00 szorzók is megcsíphetőek. Persze itt sem szabad a ló túloldalára átesni, és elszállni a tétekkel, szigurúan tartani kell itt is a megfelelő BR-menedzsmentet! Az én esetemben gyakori még, hogy a focin kívül a jégkorong mérkőzések 2. és 3. harmadjaiban próbálom "támadni" a 0.5 gól feletti opciót 1.40-es szorzótól. A hokiban szintén érdekes fogadás lehet a 3. harmadban gólra fogadni a hajrában akkor, ha 1-2 gól a differencia a két együttes közt, hiszen ekkor a vesztésre álló csapat rendszerint kapus nélkül támad az utolsó percekben.
A szabályok változtatása után elkeztek jönni a pozitív mutatók
- Két stratégiáról ejtenék még néhány szót, melyek közül az egyik kifejezetten jövedelmezőnek bizonyult, míg a másik sajnos veszteséges lett, így el is engedtem. A nyereséges stratégia a baseball meccsekre vonatkozik, ahol a mérkőzést megelőzően a napi kínálatból 4-5 mérkőzésre tippelek mindkét csapat esetén arra, hogy legalább 2 ponttal nyernek. Olyan opciókat keresek, ahol az esélyesebb csapat legalább két pontos sikere is bőven kétszeres odds felett fogadható, ebből kifolyólag az esélytelebb csapaté közel háromszoros szorzót ad. A projekt végül 6.71%-os ROI-t termelt 768 fogadás során. A másik stratégia a jégkorong mérkőzésekre vonatkozott, és szintén a -1.5-es hendikep fogadásokkal próbálkoztam úgy, ahogyan a baseball meccsek esetén is. Az ötlet alapjául az a tény szolgált, hogy ha feltételezzük a legalább 1-2 gólos különbséget a meccs hajrájában, akkor az üres kapus szituációkat gólra tudja váltani az éppen vezető csapat, így 2-3 gólos különbség alakul ki a végén. Sajnos ez a projekt kudarcot vallott, és már a kezdetektől folyamatosan veszteséget termelt, így 2 hónapos próbaidő után ejtettem a dolgot.
Baseball hendikep projekt
- Vegül egy olyan tényezőről írnék, ami sokak számára alapvetőnek tűnik, de tapasztalataim alapján még mindig nagyon komoly szerepet játszik a legtöbb sportfogadónál. Ez pedig a tippelés "érzelem" vagy "megérzés" alapján. Sokan hisznek abban, hogy sikeresen fogadhatunk "megérzés" alapján, én viszont ennél sokkal racionálisabb gondolkodású vagyok. Véleményem szerint az érzelmeket és a megérzéseket maximálisan félre kell tenni a sportfogadás során, ugyanis ezek soha nem vezetnek megalapozott tippelésre. Ne legyünk soha elfogultak kedvenc csapatainkkal szemben, és ne legyünk álszentek. Értem ezalatt azt, hogy ha minden információt figyelembe véve megalapozottan fogadhatunk akármilyen sportágban a magyar válogatott ellen, akkor tegyük meg. Ettől nem leszünk "kevésbé magyarok" és ez nem azt jelenti, hogy a magyarok ellen szurkolunk. Hoztunk egy megalapozott pénzügyi döntést, ennél többet ebbe nem kell belelátni! Az még egy elfogadható álláspont, ha valaki a kedvenc csapata ellen nem fogad, és inkább kihagyja az adott mérkőzést emiatt. De annak okán sose fogadjunk kedvenc csapatra, mert érzelmileg elfogultak vagyunk és azt ezen kívül semmilyen ész érv nem támasztja alá.
Vannak jobb napok
És persze rosszabbak is...
Remélem, hogy ezzel a három részes sorozattal sikerült használható információkkal szolgálni a kezdő és a rutinosabb sportfogadók számára is. Igyekeztem a saját tapasztalataimat összegezni, természetesen a "szerencse" sosem lesz maximálisan kiküszöbölhető faktor, ugyanakkor csökkenthető a rizikó a megfelelő információk birtokában. És hogy az örök igazságra is visszautaljak: mindig a bank nyer, de Te is lehetsz nyereséges!
(a cikkben látható képernyőképek az általam vezetett Excel táblázatból származnak)
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!