A következő három részes sorozatban a hosszú évek alatt gyűjtött sportfogadási tapasztalataim alapján szeretnék ötleteket, tanácsokat adni kezdő és rutinos sportfogadóknak egyaránt. Mire érdemes fogadni, és mire nem? Mitől lesz értékes egy tipp, és mitől veszít értékéből? Tényleg mindig a bank nyer? Igyekszem válaszokat adni többek közt ezekre a kérdésekre is!
Az előző részt azzal zártunk, hogy az irodák rendkívül gyorsan reagálva, drasztikusan csökkentették egy fogadás szorzóját 1.06-ra. Vagyis a maximális tétemmel kalkulálva 8.000HUF-t kellene kockáztatnom egy nagyon erős tippnél 480HUF profit reményében. Megéri? Röviden és tömören: NEM! És hogy miért? Mert ennek a fogadásnak 10-ből 10-szer nyertesnek kell lennie ahhoz, hogy ez hosszútávon profitot termeljen. Ha 10-ből csupán egyetlen egyszer nem jönne be ez a tipp, akkor azzal buknék 8000HUF-t, szemben a 9 fogadás alatt nyert 4320HUF-al. Vagyis: 3680HUF mínuszban zárnék. Gondolj csak bele: van esély arra, hogy 10-ből legalább egyszer az U20-as ifik megtréfálják a rutinos csapatot, és akár csak X-re kihúzzák a rendes játékidőt? Van bizony... Az viszont már egyértelmű, hogy célszerű olyan opció(kat) keresni egy ilyen meccsen, amik hosszútávon is kifizetődőek: lehet gondolkodni kétesélyben (érdekesség, hogy az 1X pl. ebben az esetben 1.07-es oddson volt kapható, vagyis magasabb oddson, mint a sima hazai siker), hendikepes fogadásban, vagy gólokban is, esetlegesen sportág-specifikus fogadásokban.
- De térjünk rá arra, hogy én milyen tapasztalatokkal gazdagodtam az elmúlt évek során... Az egyik legfontosabb ilyen az volt (a hatékony BR-menedzsment rendszer kidolgozásán kívül), hogy egy Excel táblázatban elkezdtem vezetni minden egyes tippemet. Szó szerint: az összeset! Miért tettem mindezt? A jövőbeli siker érdekében, hiszen így az évek során meg fogom tudni mondani, hogy melyek azok a fogadási kategóriák/sportágak, amelyekben hatékonyan teljesítek, és melyek azok, amelyek a veszteségek okán felejtősek. 2017. januárjában kezdtem el vezeti a tippjeimet, a táblázat minden sora 1-1 fogadás, soronként a meccsek párosítását, a fogadási opciót, a szorzót, a bevételt/veszteséget rögzítettem. Az elmúlt több, mint 3 év során 13.000 tippet rögzítettem a táblázatban, vagyis napi átlagban 11-12 meccset. A kezdeti időszak tragikus számokat mutatott: zsinórban hoztam negatív ROI mutatót, nem nagy veszteségeket, de 1-7%-os veszteség ért minden hónapban. Úgy éreztem, itt az ideje a változtatásoknak!
- Az első lépés az volt, hogy csökkentettem a tippjeim számát, és a tippek áttekintésére így átlagosan sokkal több időm jutott. A változtatásig átlagosan 5-800 tippet adtam le havonta, ezt a számot sikerült 2-300 darabra csökkenteni. A változtatás pedig nem várt eredményre vezetett: kivétel nélkül minden hónapban pozitív ROI értéket sikerült produkálnom. Néhány hónapban 10-20% közti ROI érték jött össze, legtöbbször pedig 5-10% közti érték. Vagyis: sikerült nyereségessé válnom. Ehhez pedig mindössze egyetlen dolgon változtattam: kevesebb tippet választok, ezáltal több időm jut az egyes tippek áttekintésére. Szokás mondani: az idő pénz. És ez valóban igaz! Ugyanakkor örök elégedetlenként tovább gondolkoztam azon, hogy milyen eszközökkel növelhetném tovább a bevételeimet.
- Így jött a második változtatásom: húzzunk meg egy határvonalat a szorzók tekintetében! A már meglévő pár ezer rögzített tippemet átbogarászva arra jutottam, hogy legyen az 1.60-as szorzó a limit, minden ami ez alá esik, kiesik a körből és nem fogadok rá! Ennek azonban természetesen "ára" is volt: rengeteg eddig megjátszott tipp kiesik a játékból, vagyis a tippek száma drasztikusan csökkenni fog. Ugyanakkor úgy gondoltam, pár hónapot megér ez a próbaidőszak, és a számok az optimizmusomat erősítették. Valóban lecsökkent a havi fogadásaim szám, most már szinte egyetlen hónapban sem játszok meg 200 tippnél többet. Ugyanakkor a ROI mutatón sikerült olyan mértékben javítani, hogy megérte állandósítani ezt a változtatást is.
Tehát jelenleg 3 fő szigorú szabályom van:
- maximum a bankrollom (BR) 5-8%-át kockáztatom 1-1 fogadás alkalmával!
- kizárólag 1.60-as szorzótól fogadok meg eseményeket (NINCS kivétel!)
- és amiről még nem esett szó: csak olyan sportágra fogadok, amelyekkel kellő információval rendelkezem és csakis SINGLE tippeket adok le.
- Még pár szóban megemlíteném az utolsó pontot, mert erről még nem volt szó. Tehát: soha nem fogadok olyan sportágra/eseményre/csapatra, amelyről nem rendelkezem kellő információval. Vagyis én pl. sosem fogadnék adott esetben curling mérkőzésre, mert halvány gőzöm sincs róla. Nem fogadok tenisz mérkőzésekre, mert nem ismerem sem a sportolókat, sem a körülményeket és a többi. Én jelenleg 3 sportágban adok csak le fogadásokat: labdarúgás, baseball és jégkorong. Természetesen ezeken belül is vannak további szűkítéseim, pl. nem fogadok francia másodosztályú focira, mert a táblázatom azt mutatja, hogy ez folyamatosan veszteséget termel. Vagy: nem fogadok koreai baseball meccsekre, mert nincs róluk elegendő információm. Ez a korlátozás ugyan szintén csökkenti a fogadások számát, ugyanakkor stabilizálja a ROI mutatót, hidd el!
- És zárszóként még egy lényeges információ: nem csak a tippeket célszerű számon tartani! Tartsd számon az összes mutatódat, de leginkább a hasznodat/veszteségedet. Ha ez nincs meg, akkor valójában fogalmad sincs arról, hogy mennyire vagy hatékony, legfeljebb (általában optimista) becsléseid lehetnek ezzel kapcsolatosan.
Remélem, hogy a sorozat első két részében leírtak hasznos információkkal szolgáltak nem csak a kezdő és rutintalan sportfogadóknak, hanem a már rutinos játékosoknak is. A cikksorozat harmadik, és egyben záró részében (kedden) még néhény hasznos információt osztok majd meg veletek, ami tovább segíthet a profit növelésében.
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!