Cikksorozatunkban a Bundesligában használt csapatrendszerekről ejtünk néhány szót, kitérve a sportfogadás nézőpontjára is. Az első taktikai felállás a 4-2-3-1, amit szerte Európában, így Magyarországon is gyakran alkalmaznak.
A 4-2-3-1 taktikai felállás legfontosabb ismérvei:
- A modern labdarúgásban ez az egyik leggyakoribb alakulat.
- Kreatív, 10-es számot birtokló szabadon mozgó támadó játékos, vagy kicsit visszavont, de kreatívabb, gyorsabb és ügyesebb támadó játékos, akiket két szélső labdarúgó támogat.
- Két szűrő középpályás rendkívüli szilárdságot biztosít egy kettős mozgású rendszerben, amelyben lehetővé teszi az egyik számára, hogy inkább védekező és labdaszerző feladatokat ellátva a középhátvédek előtt tartózkodjon, a másiknak pedig, hogy a labdaszerzések mellett gyakorta előre törjön és akár egy-egy átlövésből gólokat is szerezzen.
- A pályán a komplex feladatot ellátó védők szerepelne, akik-, különösen a széleken, nem csak védekeznek, hanem felzárkóznak a támadásokhoz is, a középső védők pedig szögleteknél húzódnak előre.
- A rendszer a háromszög alakban történő passzolást részesíti előnyben, és engedélyezi a csapatok számára, hogy a támadásokat távolról kivitelezzék.
- Energikus, állandó mozgást követel és nagyon magas erőnlétet (különösen a teljes hátvédek részéről) és a csatárok felé az az elvárás, hogy ismét védekezzenek, amikor a csapat fölénye megszűnik.
- A 4-1-4-1-es rendszerhez társítható, akár meccs közben is lehet váltani egy cserével. Ebben a felállásban csak egy védő középpályás szerepel. A taktika célja, hogy több támadási lehetőséget biztosítson.
A legjobb Bundesliga példa: Bayern München
- A 4-2-3-1-es alakulat nem csak Németországban, hanem világszerte nagyon gyakori a csapatok-, edzők egyik kedvelt formációja lett. Egy kiváló példa a hatékonyságra, a Bundesliga 2012/13-ban játszó Bayern Jupp Heynckes szakvezető irányításával a liga verhetetlen csapata lett, mindent megnyerve, mindekit elsöpörve az útból.
- Arjen Robben és Franck Ribery a két szélen, de megcserélt lábbal, vagyis a jobb lábuk volt a pálya közepe felé, a megszerzett labdákkal kiismerhetetlen mozgással befelé törtek és osztották a jobbnál-jobb passzokat, vagy éppen lőtték a gólokat. Ebben a komplex feladattal ellátott hátvédek, Philipp Lahm és David Alaba ügyesen közreműködtek. Három eredményes csatár állt Heynckes rendelkezésére: Mario Mandzukic (22 találat), Mario Gomez (19) és Claudio Pizarro (13), miközben az visszavont csatár, Thomas Müller volt. (23).
- Toni Kroos a középmezőny kiemelkedő kreatív játékosa volt, valamint Bastian Schweinsteiger, Javi Martinez és Luiz Gustavo rendre a védelmi vonal előtt törték le az ellenfél támadásait és osztották szét a megszerzett labdákat. Közben a bajorok 34 mérkőzés során csak 18 gólt kaptak
- Másik kiváló példaként megemlíthető a 2011/2012-ben Jürgen Klopp vezetése alatt álló Borussia Dortmund csapata és Németország 2014-es világbajnok válogatottja is.
Idén milyen csapatokat tudtok mondani, aki tipikusan ezt a játékrendszert alkalmazza, sikeresen?
Sportfogadási kitekintő:
- Amennyiben a csapat kiemelkedik a bajnokságból, akkor lehet követni és szisztematikusan a győzelemre játszani.
- A legjobb választható megoldás a sok gól! A fogadóirodák többféle lehetőséget is biztosítanak a gólos-fogadásokra!
- Jó lehet a sárga- és piros lapokra is játszani, különösen, ha kemény védekező csapat áll a kreatív alakulattal szemben! A Robben-féle szélvészgyors játékosokat gyakran csak szabálytalanul lehet megállítani, ennek pedig egyenesági következménye a lap!
- Tizenegyesek. A fenti gondolatsor meghosszabbítása, a 16-oson belül befújt büntető.
- Illetve élőben kiválóan lehet alkalmazni a szögletfogadást is! Erről részletesen olvashattok ITT!
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!