Az amerikai futball, – vagy ahogy az USA-ban és Kanadában egyszerűen hívják: futball – a rögbiből kifejlődött csapatjáték. A játék célja a területszerzés. Négy kísérlete van egy csapatnak, hogy 10 yardot megtegyen. Ha ez sikerül, akkor folytathatják a támadást. A labdát lehet futó- és passzjátékkal előrébb juttatni, illetve esetenként rúgással. Pontot többféleképpen lehet szerezni: a labda gólvonal mögé vitelével-ez az úgynevezett Touchdown, amely 6 pontot ér. Ezek után van egy extra játék egy-, kivételes esetekben kettő pontért. A másik pontszerzési forma a rúgással történik (Field Goal). A mérkőzést értelemszerűen az a csapat nyeri, amelyik több pontot szerez. Egy mérkőzés 4db 15 perces félidőből áll, a második és a harmadik negyed között van a félidő, illetve a második és a negyedik negyed vége előtt két perccel van egy kisebb szünet (two minute warning). A pályán csapatonként 11 fő lehet egyszerre. Egy mérkőzésre összesen 65 főt lehet nevezni. Egy csapat 3 nagyobb részre oszlik fel. Vannak a támadók (az ő feladatuk, hogy minél több yardot és pontot szerezzenek), a védők (akik megpróbálják megfékezni a támadókat céljuk elérésében), illetve egy speciális egység.
És akkor térjünk át a rövid ismertető után az NFL 2013-14-es szezonjára! Kezdjük a bajnoki címvédő Baltimore Ravens csoportjával.
AFC North:
Ebben a csoportban mind a négy csapat esélyes lehet a továbbjutásra, nagyon kiegyenlített küzdelmet várok.
Joe Flacco, kezében a Vince Lombardi Trófeával
A Baltimore Ravens az eddigi előszezon meccseken 2-1-es mérleggel áll, viszont figyelemre méltóan sok pontot szereznek (átlagban 35,5 pont, amely a 2. legtöbb). Ez meglepő lehet annak fényében, hogy rengetegen távoztak tőlük és jelentősen meggyengült a csapat. Talán a legnagyobb veszteség, hogy a 38 éves Ray Lewis visszavonult. Lewis mellett még távozott a védelemből Ed Reed, Paul Kruger, Chykie Brown és Dannel Ellerbe. Erősítést jelenthet azonban az ex-denveri, Elvis Dumervil és az első körben draftolt Arthur Brown (mind a kettő linebacker). Szerintem azonban a legnagyobb igazolás, a kiváló defensive-coordinator Steve Spagnuolo, aki a 2008-as Giants védelmet is összekapta és a szezon végén bajnoki címet ünnepelhetett a new yorki alakulattal. A támadóegységből pedig távozott Flacco egyik fő célpontja Anquan Boldin. Ha Spagnuolo meg tudja azt csinálni a Ravens védelmével, amit korábban a Giants-ével, akkor a baltimore-i alakulat bejuthat idén is a rájátszásba.
A Pittsburgh Steelers eddig mind a három pre season meccsét elvesztette, ami nem túl jó ómen a szezonkezdet előtt. Az óriási múlttal rendelkező Steelers már tavaly sem tudott továbbjutni csoportjából. Lehet, leáldozóban van a pittsburgh-i franchise?? Úgy gondolom, nem! Szerintem idén is kitalálnak majd valamit Tomlinék, és ha nem is nyeri meg a csoportját Steelers, akkor is másodikként még simán továbbjuthat.
A mindenre elszánt Bengals támadósor
Szerintem a csoport egyik legesélyesebb csapata a Cincinatti Bengals, amely szintén csak 2-1-es mérleggel áll, de nagyon erősnek mutatkozik a támadósoruk. A ligaelit futójáték mellé, ha Andy Dalton képes hozni a tavalyi formáját, akkor zsinórban harmadszor is rájátszásba juthatnak.
A negyedik csapat ebben a csoportban a Cleveland Browns. Szerintem még idén sem fog sok vizet zavarni a Browns, bár már érezhető a fejlődés.
Csoport végeredménye:
1. Cincinatti Bengals
2. Pittsburgh Steelers
3. Baltimore Ravens
4. Cleveland Browns
AFC South:
A tavalyi csoportgyőztes Houston Texans természetesen idén is a legnagyobb esélyese az AFC délnek. Náluk nem volt nagy a játékos mozgás. A védelem az aranygyűrűt nyerő Ed Reedel erősödött. A támadójátékok bomba erős, a védelemről nem is beszélve.
A csoportgyőzelemre szintén esélyes Indianapolis Colts lehet az egyetlen riválisa a Houstonnak ebben a csoportban. Andrew Luck ha ilyen ütemben fejlődik, akkor képes lehet megint rájátszásba vezetni csapatát.
A Jacksonville és a Tennessee szerintem még nem elég erős ahhoz, hogy felvegye a másik két csapattal a kesztyűt.
Csoport végeredménye:
1. Houston Texans
2. Indianapolis Colts
3. Tennessee Titans
4. Jacksonville Jaguars
AFC East:
A csoport toronymagas esélyese a New England Patriots még úgy is, hogy Brady két fő célpontját is elvesztette, ugyanis Wes Welker Denverbe-, Aaron Hernandez pedig a börtönbe távozott. A tight endet Odin Lloyd meggyilkolásával vádolják. A férfit június közepén találták holtan az amerikai futballista házától nem messze. Hernandez házának biztonsági rendszere több felvételt is készített, amin ő látható nem sokkal a gyilkosság után, fegyverrel a kezében.
A másik érdekes kérdés, hogy a New York Jets csapatát ki fogja irányítani. A nyáron távozott a csapattól Tim Tebow (pont a Pats-hez), és a helyére draftolták az egyetemről Geno Smith-t. Ott van Mark Sanchez aki már tavaly sem vált be. Illetve érkezett még irányító posztra Greg McElroy. A legjobb döntés talán Smith játszatása lenne.
Csoport végeredménye:
1. New England Patriots
2. Miami Dolphins
3. Buffalo Bills Gronkowski
4. New York Jets
Jöjjön az utolsó AFC-s csoport, a West:
Véleményem szerint a 2014-es Super Bowl egyik résztvevőjét megtalálhatjuk ebben a csoportban. Nem, nem a Kansas City Chiefs, hanem a Denver Broncos az. Érkezett Shaun Phillips a csoportrivális San Diego-tól, aki majd Elvis Dumervilt próbálja meg pótolni. Mellette sikerült megszerezni Quentin Jammert is a Chargerstől. Ám itt legnagyobb igazolásnak Wes Welker bizonyult, aki a liga-elitbe tartozó Peyton Manning fő célpontja lehet. A Welker-Thomas-Decker elkapó-trió idén szerintem megállíthatatlan lesz. Ha Manning nyaka nem sérül meg, akkor a Denver idén Super Bowl győzelemig is eljuthat.
Manning egyik legnagyobb fegyvere, a játékhívás.
A csoport második helyére a Kansas City Chiefs-t várom. Elég jól sikerült erősíteniük. Érkezett a csapathoz Alex Smith a 49ers-től, és Andy Reid a vezetőedzői posztra. Ha Smith képes hozni a tavalyi formáját, ami sérülése előtt a liga legjobbja volt, akkor a Kansas rájátszásba juthat.
Kaepernick Touchdown Celebration
Az évek során egyre jobban gyengül a Chargers, úgyhogy ők idén nem sok sikernek lesznek részesei.
Csoport végeredménye:
1. Denver Broncos
2. Kansas City Chiefs
3. San Diego Chargers
4. Oakland Raiders
Folytassuk a Nemzeti Konferencia csapataival. Először jöjjön az általam leginkább kedvelt Chicago Bears csoportja.
NFC North:
Amit mindenképpen meg kell említeni a Chicago Bears-el kapcsolatban az az, hogy a csapat egyik legjobb védője Brian Urlacher visszavonult. A másik fontos változás a csapat háza táján, hogy Lovie Smith vezetőedzőt leváltották és a helyére Marc Trestman érkezett a kanadai ligából. Ha Cutlert jól megvédi az átalakított támadófal és a Chicagoiak tudásuk legjavát nyújtják, akkor a Bears-nek meglehet a rájátszás. Sok játékosnak ez az utolsó esélye, hogy valami kiugrót nyújtson az NFL-ben, hiszen pályafutásuk végéhez közelednek jó páran.
A chicagoi betonvédelem.
A tavalyinál pocsékabb szezont nehezen tudna összehozni a Detroit Lions, ugyanakkor idén sem túl jók a kilátásaik: csoportjuk másik három tagja az előző idényben egyaránt elért legalább 10 győzelmet, és egyik gárda sem gyengült 2012-höz képest, az NFC eleve erősebb és mélyebb konferencia, mint az AFC, ráadásul az NFC North - AFC North párosításnak köszönhetően a főcsoporton túlról is három playoff-aspiránssal kell megvívnia Jim Schwartz alakulatának. Az alapszakasz-mérlegükön valószínűleg képesek lesznek javítani, de a több csapatrésznél is fennálló bizonytalanság, illetve a kifejezetten nehéznek ígérkező menetrend miatt vélhetően nem zárnak rájátszást érő helyen.
Tavaly némi meglepetésre jutott rájátszásba a Minnesota Viking, ezzel természetesen idén is a kitűzött célok közé vették, hogy bejussanak. A csoportot és a sorsolást elnézve ez nem lesz egyszerű menet, a védelemben sok volt a személyzeti változás, kulcsposztokra érkeztek újonc játékosok, akiktől már az első meccsektől kezdve komoly teljesítmény kell, de a legnagyobb kérdés, hogy Ponder képes lesz-e legalább egy közepes passzjátékkal megkönnyíteni Adrian Peterson munkáját és levenni a válláról terheket. Ha fele olyan jól játszik, ahogy a tavalyi legutolsó alapszakasz mérkőzésen, akkor nagy eséllyel pályázik idén is a Viking valamelyik rájátszást érő helyre.
Lambeau Leap Randall Cobb módra
A csoport negyedik csapata a Green Bay Packers. A tavalyi rájátszásban a Minnesota Vikings legyőzése után nagyon súlyos, 45-31-es vereséget szenvedtek San Franciscoban. Ennek ellenére azt mondom, hogy sajnos idén is a sajtfejűek nyerik meg az NFC Északi csoportját.
Csoport végeredménye:
1. Green Bay Packers
2. Chicago Bears
3. Minnesota Viking
4. Detroit Lions
NFC South:
A Carolina Panthersnél szinte minden adott egy nagyszerű idényhez. A játékosállomány jó, az új edzők pedig bizakodásra adhatnak okot. Ugyanakkor a sorsolásuk miatt nem lehet őket irigyelni, hiszen öt olyan csapattal is találkozni fognak, akik tavaly a playoff résztvevők voltak. Ha Cam Newton tudja hozni a rookie évében nyújtott játékát, akkor ott lehet a tűz közelében a Panthers, de ez még kevés lesz a rájátszás kiharcolásához
Nem látok különbséget a tavalyi és az ide Buccaneers között. Valahol gyengültek, valahol erősödtek. A legfontosabb, hogy az irányító kérdése tisztázódjon, mert amíg erre nem kerül sor, addig nincs miről beszélni. A csapatnak hoznia kell a tavaly év eleji formát, hogy egyáltalán arról lehessen beszélni, a Tampa Bay bejuthat a rájátszásba.
Sean Payton visszatérésével megint új lendületet kaphat a Saints és ha a védelem egy közepes teljesítményre képes lesz, akkor ezzel a bomba erős támadósorral bejuthat a playoffba a louisianai csapat.
A vezér, Drew Breees
Csoport végeredménye:
1. New Orleans Saints
2. Atlanta Falcons
3. Carolina Panthers
4. Tampa Bay Buccaneers
NFC East:
A tavalyi rájátszásban megsérült Robert Griffin III térde, ami után nem is tudta folytatni a meccset és így ki is esett a rájátszásból a Redskins. Kulcskérdés lesz, hogy mennyire fogja bírni a terhelést a sérült térde. Lehet, hogy vissza kell állniuk egy konzervatívabb, zsebirányítós játékra, amit lehet, hogy ő végre tud hajtani, de a keret többi tagjának már kevésbé fekszik ez a játékstílus. A másik komoly probléma pedig a védelem. A tavalyi problémák idén is megvannak, az NFC Eastből bárki szétpasszolhatja őket egy pontháborúból pedig nem biztos, hogy jól jönnének ki.
A nagyon erős csoport és a nehéz sorsolás miatt elképzelhető, hogy már 9 győzelemmel is be lehet kerülni a rájátszásba, amit a Giants ki is fog használni.
Csoport végeredmény:
1. New York Giants
2. Dallas Cowboys
3. Washington Redskins
4. Philadelphia Eagles
Végül, de nem utolsó sorban jöjjön az NFC West:
Ebben a csoportban van az NFC talán két legerősebb csapata, a San Francisco 49ers és a Seattle Seahawks. Nehéz lenne megtippelni, hogy melyik csapat nyeri meg a csoportot. Én egy hajszálnyival jobbnak érzem a 49erst. De nagy valószínűséggel mind a két csapatot láthatjuk majd a rájátszásban. Szegény St. Louis Rames-nek nem sok keresni valója lesz, annak ellenére, hogy ők is kiváló csapattal rendelkeznek. Pár éve még ez volt az NFL egyik leggyengébb csoportja már-már pedig a legerősebbek egyike.
Csoport végeredménye:
1. San Francisco 49ers
2. Seattle Seahawks
3. St. Louis Rames
4. Arizona Cardinals
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!
Köszi a cikket, Beni.
Néhány éve én is nézem ezt a NEM FUTBAL-t, hanem "BUKÓSISAKOS LÖKDÖSŐDŐS"-t...!! :P :D
És ha itt lesz aki ír is róla én szívesen elolvasom. :D
Hogy letisztázzam mindenkivel... 1. Go Giants! 2. Go Meskó! 3. Go SH!
Hajrá! ;)
SH, a Texans meddig juthat idén? A csoport megnyerése nem téma, na de utána meddig evickélhetünk?
(a képek direkt nem egyforma nagyságúak, mielőtt valaki megjegyezné)