Tegnap a házigazda Oroszországról írtam néhány gondolatot, illetve mutattam be a keretüket. A mai nap az USA válogatottjáé, ahol talán még az oroszokénál is több ismerős névvel találhatjátok szembe magadokat. Íme tehát az amerikai nemzeti csapat és az esélyeik.
Az "A" csoport másik nagyágyúja az Amerikai Egyesült Államok. Az ő keretükből kivétel nélkül mindenki az NHL-ben játszik jelenleg. A kapuban a kezdő pozíció valószínűleg Jonathan Quické (91.3%, 2.13 GAA / 30 meccs) lesz majd, mögötte Jimmy Howard (91.2%, 2.75 GAA / 31 meccs) és Ryan Miller (92.5%, 2.68 GAA / 38 meccs) kaphat majd epizódszerepet.
A védelemben a Pittsburgh Penguins elsősoros védőpárosa: Paul Martin és Brooks Orpik, akik a válogatottban is valószínűleg egymás mellett fognak szerepelni. Mindketten túl vannak már a 30-on, a lábukban pedig már fejenként több, mint 600 NHL meccs van. Mellettük az amerikaiak egyik legnagyobb védőreménysége, Ryan McDdonagh, aki jelenleg a NY Rangers csapatát erősíti az első sorban, és idén 56 meccsen 30 pontnál tart. Cam Fowler, az Anaheim fiatal védője is meghívást kapott, aki 22 éves kora ellenére már a negyedik szezonját kezdte az NHL-ben. Jelen lesz továbbá John Carlson a Capitals első sorából, Ryan Suter, a Wild rutinos védője és helyettes kapitánya, Kevin Shattenkirk, a Blues remek támadójátékáról is ismert játékosa, valamint Justin Faulk, a Carolina fiatal, fényes jövő előtt álló védője.
A támadósorból itt is kiemelnék pár embert, ahogy az oroszoknál is tettem. Az első kiemeltem természetesen Patrick Kane, aki a Chicago Blackhawks meghatározó játékosa. A 25 éves Kane remek befejező, de emellett a szervezéshez és az előkészítéshez is nagyon ért. Nincs 180 centi és alig 80 kiló, de rettentő nehéz tőle elvenni a korongot. Érdekesség csupán, de az első (és egyben utolsó) OHL-es évében 58 meccsen 62 gólig és 83 assistig jutott, ami összesen 145 pontot jelent. Bezsebelte a legtöbb gólt lövő újonc címet, amit sem előtte, sem utána nem tudott senki megközelíteni sem, a legtöbb pontot szerző újonc címet, amit szintén nem tudott senki sem megközelíteni. A következő évben a Blackhawks 1/1-es pickkel draftolta, azóta pedig nem okoz csalódást az új csapatának sem. Idén 57 meccsen 25 gólnál és 35 gólpassznál tart. Érdemes lesz rá odafigyelni az olimpián is. Posztját tekintve szélső.
A második kiemeltem Joe Pavelski, a San José Sharks második soros centere, aki az én meglátásom szerint oroszlánrészt vállal a Cápák idei alapszakaszában. 56 meccsen 29 gólnál tart, amivel holtversenyben negyedik a góllövők listáján, emellé pedig 25 alkalommal elő is készített. Sokoldalú támadó, aki tudja, hogy hozza helyzetbe a társait, de ha kell, akkor egymaga is be tudja fejezni az akciót. A harmadik és negyedik kiemeltem talán meglepetésre a Toronto Maple Leafs kettőse: James van Riemsdyk és Phil Kessel. Van Riemsdyk a Flyersben tűnt fel nekem először, azóta viszont sajnos már Juharleveles mezt visel. Ügyes és fizikálisan erős támadó, aki előtt szerintem nagy jövő áll. Idén 55 meccsen 22 gólt és 23 assistot jegyez, amivel csapatának második legponterősebb játékosa. Az első ezen a listán Phil Kessel, aki 30 gólnál és 31 assistnál jár 57 meccs elteltével.
Kessel és van Riemsdyk a Maple Leafs mellett a válogatottban is bajtársak lesznek.
A listán természetesen további remek támadók találhatók, például David Backes és T.J. Oshie, akik a St. Louis Bluesban ontják a gólokat és gólpasszokat. Előbbi 41, utóbbi 43 pontnál tart. A frissen kapitánynak jelölt Zach Parisé a Minnesota Wild csapatát próbálja berepíteni a rájátszásba, eddig sikeresen. Helyet kapott a 23 éves Derek Stepan is, a Rangers első soros centere, valamint csapattársa, Ryan Callahan. Ha már Ryan, meg kell említenünk Ryan Keslert, aki a Vancouver melósa. Támadásban és védekezésben is hasznos, erős játékos. Ott lesz továbbá Dustin Brown, aki az LA Kings kapitánya, de idén ő és a csapata is kissé halovány, Paul Stastny, akinek egyre jobban megy a Coloradoval, de centerhez képest még mindig keveset lő, és nem szerez elég gólt, bár már mindkettőben fejlődöt. Blake Wheeler is remek idényt megy a Winnipeggel. A csapat feltámadóban van, ő pedig halmozza a gólokat és assistokat. Végül, de nem utolsó sorban kerettag Max Pacioretty, a Montreal elsősoros szélsője, akinél szintén ki kell emelnem jó testfelépítést, nem mellesleg 47 meccs elteltével már 23 találatnál tart, amivel kiemelkedik a csapatából.
Ahogy láthatjuk, az Amerikaiaknál is vannak remek nevek, azonban én tőlük első sorban a melós, fizikális, kemény hokit várom, mert nincsenek olyan kimondott klasszisaik elöl, mint az Oroszoknak. A csoport második helyét adnám nekik látatlanban, de ha jó napot fognak ki, talán megfoghatják a házigazdát is.
NervouzFella: Olyan nevek maradtak ki a keretből, mint Bobby Ryan (20+22), Jason Pominville (22+17), Kyle Okposo (24+34). Mit gondoltok, az amerikai támadósor elég erős lesz, hogy átgázoljon a gyengébbeken, valamint felvegye a harcot a jobb védelmekkel? Ők a legesélyesebbek a döntőre az oroszok után? |
Barnu: Véleményem szerint elég erős lesz a támadósor, de talán Okposo keretből való kihagyása meglepő, az ő asistjai hiányozni fognak. USA-ban is az a probléma, mint Kanadában vagy az Oroszoknál. Megtehetik, hogy ilyen neveket otthon hagynak, mert van miből válogatni, de sok kissebb jégkorong nemzet pedig már annak is örülne, ha lenne egy Ryan vagy egy Okposo a csapatban. A harcot biztosan fel fogják tudni venni a jobb védelmekkel, csak kérdés, hogy milyen hatékonysággal. Nem hiszem, hogy az USA lenne az oroszok mellett a másik legesélyesebb csapat a döntőre, de természetsen az ő döntőzésük is benne van a pakliban. A legjobb négybe bekerülhetnek, de szerintem az ő sorsuk a csoportban fog eldőlni a Szlovákia és Oroszország elleni két igen csak kemény összecsapáson, de nem lennék meglepődve, ha Szlovákia megtréfálná őket. |
Bodicsek: Ahogyan azt elmondták az észak-amerikai szövetségi kapitányok is, két, vagy akár három egyforma erősségű keretet is össze tudnának hozni. Az, hogy kik kerültek be, nem csak a pillanatnyi formák alapján dőlt el, hanem az is, hogy ki illik az adott játékstílusba, az adott játékelembe. Nem lehet tisztán a pontlista alapján kereteket összehozni, nem lehet csak centereket behívni, kellenek szélsők, védekező típusú csatárok. Természetesen a kimaradt játékosok nevei nagy vihart kavartak, mind Kanadában, mind az Egyesült Államokban. |
Fogadást tekintve az Oroszok elleni összecsapást kivéve a csoportkörben bátran tehetjük őket is -1 / -2-es hendiről.
USA a dobogón végez - 1.90 (7/10)
Ha valaki lemaradt a tegnapi, Oroszországot bemutató írásról, akkor ide kattintva elolvashatja azt is:
Oroszország
Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!